Ticaret artık zor. Önceden de zordu da bu kadar değil. Neden zor? Rakip fazla. Rakip fazla ama imkanlar daha da fazla diyenleri duyar gibiyim. Doğru ama unutulmaması gereken bir durum varki o imkanlar herkes için var. İş sadece imkanları kullanmakla kalmıyor, nasıl kullanacağınızı bilmekten de geçiyor.Artık insanlar ürünün içeriğine değil o markanın yarattığı imaja , kaliteye bakar oldu. Zamanında boşuna dememiş adam ” Ye Kürküm Ye” diye… İnternette dolaşırken şans eseri bi videoya denk geldim bir muhabir arkadaş insanlara şuan oldukça meşhur hatta kaliteyi ve lüksü simgeleyen (bence)marka bir telefonun çok yakında çıkacak olan yeni modelinin elinde olduğunu kendisinin şuan ne kullandığını ve yeni çıkacak telefon hakkında ne düşündüğünü soruyor.

Yalnız şahsın elindeki telefon bu markanın son çıkacak telefonundan bir önceki seri yani yaklaşık 8-9 aylık ve muhabirin elindeki telefonda bu markanın ilk ürünü. Her neyse muhabir arkadaş soruyor, yeni piyasaya sürülen bu modeli beğendiniz mi vs. şeklinde. Şahıs da telefonu gerçekten çok beğendiğini kamerasının daha iyi olduğunu vs. öve öve söylüyor hemen gidip alacağını ekliyor sözlerine…

Şimdi bunun sosyal medya faktörüyle ne alakası var?

İnsanların elinde gördüğünden daha çok sosyal medyada görüyorsun. Facebookt’a gezinirken sağda çıkıyor reklam;şu kadar hafızası var işte bilmem ne 4s modeli.Hop giriyorsun Youtube’a müzik dinleyeyim diye açıyorsun klibi,izlerken klipte telefon çalıyor biraz önce görmüş olduğun telefonun aynısı hop karşında. Logosu giriyor beynine beynine. Sen farkında değilsin ama sen artık o markaya yaklaşmaktasın zaten. Sonra gün geliyor senin telefon bozuluyor, sende telefon alacaksın. Ondan sonra diyorsun ki bak bu bozuldu; internette gezinirken falanca reklamı görmüştüm o kadar reklamı dönüyorsa sağlamdır zaten. Gidip onu alayım. İşte tam bu nokta da; bir kişiden örneklediğimiz olay daha farklı binlerce varyasyonla gelişiyor, fazlalaşıyor ve marka popülerleşmeye başlıyor. Kalite hissi uyandırıyor. Örnekte bilinen telefon markalarından birinden bahsettiğimi anladınız zaten. Ha şunu da belirteyim ürüne kalitesizdir, değmez demek bana düşmez. Aynı şey  bir parfüm markası içinde geçerli, hatta şuan piyasadaki çoğu ürün aynı mantıkla satılıyor. Sadece daha anlaşılır olması için o örneği kullanıyorum. Dediğim gibi bu reklamların binlerce değişik versiyonu var.

  • Viral reklam diye de bir dava var ki ona şuan hiç girmiyorum başka bi makale de onu daha sonra anlatacağım.

  • Kıssadan hisse; markalaşmak, satışları patlatmak-kar sağlamak ve işlerinizi büyültmek için sosyal medya kullanımı önemli. Üstüne iyi düşünüp farkındalık yaratırsanız başarılı olur, kazanırsınız.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments