Gelişen teknoloji nedeniyle bilgisayarlarımızda ihtiyacımız olan donanım ve sistemler de değişikliğe gitmek durumunda kaldı. Önceleri sadece internet veya birkaç saat müzik dinlemek için kullandığınız bilgisayarlarınız şimdiler de saatlerce oyun oynamak, banka hesaplarınızı kontrol etmek ve arkadaşlarınızla görüntülü sohbetler yapmak amacına hizmet etmeye başladı. Bunların yanı sıra ileri düzey kullanıcılar için düşünecek olursak, daha çok programlama ve kodlama, daha çok animasyon ve tasarım olarak da ifade edilebilir. Dolayısıyla ihtiyaçlarımıza ait portföy genişlediğinden, gereksinim duyduğumuz sistem de değişmiş oldu.

Hali hazır da ülkemizde herkesin bu teknolojik aletlere sürekli olarak yatırım yapamayacağını biliyoruz. Ülkemizde bu teknolojik cihazlar bir kere alındığında yaklaşık 6-7 yıl kullanılması hedeflenir. Hal böyle olunca da zaten gelişen teknolojiye zor ayak uyduran eski bilgisayarlarımız bir de isteklerimiz çoğalınca yavaşlamalara neden olabilir. Bilgisayarlarınızın başında kafayı yememek ve cebinizi de pek fazla yakmadan bilgisayarınızı hızlandırabilmeniz için bir rehber hazırladık.

  • Gereksiz uygulamalar ve programları bilgisayarınızdan kaldırın. Bilgisayarınızdaki her şey belirli bir ram ve hard disk kapasitesi anlamına gelmektedir. Gereksiz içeriklerden kurtulmanız boş bir bellek ve hard disk kapasitesi sağlayacak, işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesi için ön ayak olacaktır.
  • İmkanınız var ise bilgisayarınıza ram ilavesi yapın. Anakart ve diğer donanımlarınızla uyumlu, belleği daha büyük olan kartlar kullanmanız işlemleriniz açısından daha faydalı olacaktır.
  • SSD kullanın. Yeni bir sabit disk teknolojisi olan ssd, bilgisayarınızı uçuracak bir teknolojinin ürünüdür. Anakartınız ve diğer bileşenleri ile uyumlu olan bu ürünler, oldukça büyük fayda sağlayacaktır.
  • Ekran kartınızı değiştirin. Ekran kartlarınızın kapasitesi kadar, sağladığı bit miktarı da önemlidir. Dolayısıyla 128 bit ve üzeri ekran kartlarını tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.
  • Soğutmaya daima önem verin. Kasalardan çok ses çıkmıyor dahi olsa, orada çalışan bir işlemci ve diğer donanımlar var. Dolayısıyla çalışan her parça ısınır.
cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments