Kocaman beton binaların hakim olduğu şehir hayatından az da olsa kurtulabilmeniz için bahçe düzenlemesi hakkında süper fikirleri vereceğim. Küçük ya da büyük bahçeler nasıl olursa olsun insana huzur veren mekanlardır. Ancak bu mekânların düzenlemesini iyi yapmazsanız maalesef huzur bulacağınız değil karmaşa yaşadığınız yerler haline gelir. Öncelikle olarak düzenleme yapacağınız bahçenin metre karesini çıkarmanız ve kroki oluşturmanız gerekir. Bunu yaparsanız ne kadarlık bir alanda çalışma yapacağınızı net ortaya çıkarmış olursunuz. Mevcutta olan bitikler var mı bunları kullanmak istiyor musunuz karar vermeniz gerekir. Aklınıza gelen tüm fikirleri oluşturduğunuz da kroki üzerinde önce kağıda dökün. Bu size boşa zaman harcamamanızı ve yorulmamanızı sağlayacaktır. Bu şekilde bahçede değişiklik yapmadan önce kağıt üzerinde de olsa nasıl olacağına dair bir fikriniz olur. Tanıdığınız bir peyzaj düzenleme uzmanı varsa yardım da alabilirsiniz.

Bahçeniz için bitki seçmek en önemli konulardan birisidir. Bitkilerinizi seçerken uzakta olan bitkilerin uzun binaya yaklaştıkça kısa bitkiler olmasına dikkat etmelisiniz. Böylelikle görüş mesafesi daralmamış ve bahçeniz olduğundan daha geniş gözüküyor olacaktır. Bahçe çiçekleri her mevsim için ayrı ayrı seçilebilir. Zevkinize uygun mevsim çiçekleri her zaman bahçenize neşe katacaktır.

Bahçenizde karmaşa yaratacak olan malzemelerden uzak durun. Plastik sandalyeler, parlak kumaşlar, spot ışıklar v.b. doğada bulunan renleri bir arada kullanın, doğal malzemelerden yapılmış bahçe mobilyalarını tercih edin. Ferah, huzur ve sakinlik veren bir bahçe yaratmış olursunuz

Bahçenizde sebze yetiştirmek istiyorsanız rüzgar almayan köşeyi seçmelisin. Böylelikle dilediğiniz sebzeyi yetiştirebilirsiniz. Ayrıca sebze yetiştirdiğiniz bölümü çalılarla kamufle ederseniz bahçenizin bütünlüğü de bozulmayacaktır.

Bahçenizde çocuklarınız içinde oyun alanı düşünüyorsanız onları kolayca görebileceğiniz bir yere oyun parkını yerleştirin ki her zaman çocuklarınız kontrol edebilesiniz.

Bahçe aydınlatması için led lambaları kullanabilirsiniz. Bu led lambalar bahçenize hem şıklık katacaktır hem de elektrik tasarrufu yapacaktır. Bahçe aydınlatması yaparken mekânı gece kullanıp kullanmayacağınıza karar verin ona göre aydınlatma yapın. Eğer sadece güvenlik için gece aydınlatması yapacaksanız uzun direkli aydınlatmaları tercih etmenizde fayda olacaktır.

Yukarıda anlattığımız tüm bilgilere ve bu konuda uzman kişilere ulaşmak istiyorsanız yapanibul.com adresinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yapanıbul.com öyle bir site ki bahçeniz için ne arıyorsanız hepsini bir arada bulabilirsiniz. Ustamı lazım, yoksa bahçeniz için öneri mi almak istiyorsunuz. Hemen siteye girip tüm bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments