Tüm Dünya’nın gündeminde olan 3D Printerlar, akıl almaz boyutlara doğru yol almaya başladı.

Çok kısa zaman önce üretilen 3d yazıcılar bir çok prototipin bilgisayar ortamında modellenip üretimine imkan tanıyor ve daima da geliştirilebiliyordu. Modelleme ve diğer tüm imkanlara ev sahipliği yapan bu yazıcılar ile maketler, anahtarlıklar gibi bir çok ürün üretiliyor ve geliştiriliyordu.

Geçtiğimiz günler de yeni bir gelişme daha yaşandı. Daha önce 3d yazıcı içerisinde üretilmiş plastik bir ürünün tekrar aynı cihaz içerisinde üretimi tamamlandıktan sonra revizeye gidilebileceği yani üzerinde değişiklikler yapılabileceği ve bu sayede yapılan hataların önlenebileceği ortaya çıkarıldı. Bilim dünyasına bomba gibi düşen haber bir çok iş sektörünün de yarasına derman olabilir. Özellikle israfı önlemek ve minimum boyutta ham madde kullanımını hedefleyen bu durum, bir çok firmayı sevindirecek gibi duruyor.

Tüm bunlara ek olarak yaklaşık 2 gün önce geliştirilen yeni bir 3d yazıcı ile kan damarı üretildi. İçerisinde biyonik kan dolaşımına imkan sağlayan bu kan damarı, belki de sağlık sektörün de bir çok bilimsel üretim ve geliştirmenin de başlangıcı olacak. Özellikle tıkanık damarlar veya yok olmaya başlamış damarların yenileri ile değiştirilebileceği gibi düşüncelere imkan tanıyan bu teknoloji bir de tekrar revize edilebileceği için oldukça umut verici. Hastalıkların tedavisi ve diğer sağlık problemlerinin giderilmesi adına oldukça heyecanlı bir süreçten geçiyoruz, dolayısıyla bu tarz gelişmeleri takip etmek ve farkında olmak önemli bir hal aldı. Umarız çok yakında daha gelişmiş projeler ile karşılaşabiliriz.