Her gün ödev yapmak için heyecanlı olan öğrenci sayısı çok azdır. Herkes motive edici bir itici güce ihtiyaç duyar ve sonrasında ise “anlamsız” görülen ev ödevleri için ilham kaynağı olan şeyler şaşkınlığa neden olur. Ödevlerinizde amacı görmeseniz bile iyi notlar alma amacını görmelisiniz. Bu ipuçlarını okuyun ve çok daha istekli bir öğrenci olun.

1. Bakış Açınızı Değiştirin

Ne kadar amaçsız gözükürlerse gözüksünler ödev yapmadan gelecekteki bilgi ve becerileriniz için bir temel oluşturamazsınız. Başlıklar sizde en ufak bir ilgi uyandırmasa bile genel bilginiz ve kişisel gelişiminiz için önemlidirler. Cebiri sevmeseniz bile, ekonomilerin, ticaretin, bilimin ve diğer birçok çalışma alanının temeli olduğunu fark ettiğiniz zaman onun önemini anlayabilirsiniz. Dil ödevi söz konusu olduğu zaman ise lisede veya üniversitede başarılı bir öğrenci olmak için yazmanın kazanılması gereken önemli bir yetenek olduğunu anlamalısınız.

2. Bir Alanda “Uzman” Olun

Kesinlikle tüm konuları seven bir öğrenci yoktur. Yapmanız gereken sevdiğiniz bir alana biraz daha odaklanmak ve onun hakkında daha ciddi tavır sergilemelisiniz. Sevdiğiniz bu alanla ilgili bir blog kurabilir ve kendi kendinize bu konuda uzman olabilirsiniz. Daha derin araştırın, daha ilgili olun ve ilginizi çeken şeylere olan bağlılığınızın keyfini çıkarın. Ancak, bu sizi aldığınız diğer tüm ödevlerden uzaklaştırmamalıdır; aslında, bu sizi ilginizi çekmeyen başlıklara karşı daha hoşgörülü yapmalıdır. Daha az tercih edilen konuları kariyerinizin “destekleyici tuğlaları” olarak düşünün.

3. Rekabetten Çekinmeyin

Rekabetçi ruhunuzu terbiye etmek zorunda değilsiniz. Aslında bu sizin daha çalışkan bir öğrenci olmanıza, ödevlerinizi yaparken daha fazla eğlenmenize ve sınıftaki diğer kişilerden daha iyi başarımlar elde etmenize yardımcı olur.
Rekabetçi olmak kimsenin sevmediği bir sınıf arkadaşı haline dönüşmek değildir. Bir veya iki arkadaşınız ile ekip oluşturabilir ve tüm konularda iyi şeyler yapabilmeleri için her birine ilham verebilirsiniz. Ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini bildiğiniz sürece sağlıklı rekabet motivasyon için oldukça önemli bir ilham kaynağıdır.
4. Bir Ödül Motive Edici Olabilir

Büyük bir bilimsel proje uğraşmanız için size verilmişse ve siz bunun için yeteri kadar motive olamıyorsanız, bir plan yapmalı ve tüm süreci daha küçük birkaç adıma ayırmalısınız. Her bir adımı büyük resim daima önünüzde olacak şekilde değerlendirin ve onları bir hedefe çevirin.
Her bir adımın sınırını belirleyin ve bundan emin olun. Her başarımdan sonra kendinizi küçük ikramlarla veya molalarla ödüllendirin. Ödüle odaklandığınız zaman her şeyi doğru yapmak için gerekli motivasyona sahip olursunuz.

5. Motive Olmak İçin Destek Alın

Ailenizden veya arkadaşlarınızdan yeteri kadar teşvik alamıyorsanız bu sizin cesaretinizi kırmamalı çünkü bu kimsenin sizi önemsemediği anlamına gelmez.
Ödevinizi yapmış veya yapmamış; iyi çalışmış veya çalışmamış olun, öğretmeniniz kesinlikle bu durumu umursar. Öğretmenler her zaman öğrencilerini desteklemelidir çünkü bir eğitici olarak onların başarısı sınıfın başarımına bağlıdır.
Evden veya arkadaşlarınızdan yeteri kadar destek almadığınızı hissediyorsanız bir eğitim forumuna katılın ve ihtiyacınız olan motivasyonu elde edin. Yeteri kadar cesaretli olmanız durumunda sizin için birçok insan teşvik edici olabilir.

Sonuç: Akademik Başarı İçin Motivasyon Çok Önemlidir.

Bu tüm öğrenciler için geçerlidir. Sınıfta edinilen bilginin gerçek hayatta uygulanabilir olduğunu görmezler. Bu yüzden ödevleri onları strese sokan, boş vakitlerini çalan ve beyin hücrelerini çalıştıran amaçsız bir görev olarak görürler. Eğer ödevlere karşı yaklaşımınız bu şekildeyse, bunun oldukça yanlış olduğunu bilin!
İhtiyacınız olan şey çalışmalarınızda farklı bir bakış açısıdır. Onların ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. Kendinizi nasıl motive edebileceğinizi öğrendiğiniz zaman sizin için ödevler daha önemli ve daha anlamlı olacaktır.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments