Merhaba arkadaşlar, bildiğimiz gibi adsense benim gibi blogger yada webmasterlerin kazanç kaynağıdır. Bunu en iyi şekilde kullanarak kazançlarımızı katlayabiliriz. Yani demek istediğim şudur ki; herşey bizim elimizde. Şöyle bir başlayacak olur isek. Google AdSense TO, sayfa görüntülenme rakamlarının tıklamalara bölünmesiyle elde edilen bir matematiksel orandır.
Eğer AdSense Tıklama Oranı yüksekse AdSense üzerinden bir şeyler kazanma şansınız olur. Bu konuda size yardımcı olacak birkaç ipucu vereceğim ve umuyorum AdSense üzerinden para kazanmanıza yardımcı olabilirim.
NOT: Burada paylaşacaklarım zaman içerisinde öğrenilmiş bilgilerdir ve birlikte çalıştığım veya yakından tanıdığım kişilerin yaklaşımlarını ifade etmektedir.

Reklam Yerleşimleri
Google AdSense reklamları özelleştirilebilir ve sitenizin düzenine uygun hale getirilebilir. Her birinin özel boyutları vardır ve duyarlı reklam birimlerinden oluşmaktadır. Bu sayede blog adresiniz reklamlar sayesinde mobil cihazlarda bile iyi gözükür. Google tarafından sunulan ısı haritasına göre AdSense reklamlarını yerleştirirken yüksek TO bekliyorsanız içeriğin yakınlarını tercih etmeniz gerekmektedir.
Ana içeriğin hemen üst kısmına reklam yerleştirmek en iyi sonucu vermektedir. Google aynı zamanda reklam yerleşimini üst veya sol üst kısıma yapılmasını tavsiye etmektedir.
Reklamı yazının alt kısmına yerleştirmek diğer etkili bir yöntemdir ve sizin için faydalı olabilir.
Diğer taraftan başlıktan sonra veya yazıdan sonra konulacak reklamlar AdSense TO değerinizi şaşırtıcı bir biçimde yükseltmektedir.

Reklam Boyutu
Yapılan denemelere göre reklam boyutu ne kadar yüksekse kazanç o kadar yüksek olmaktadır. Daima ekran ilk açıldığında gözükecek reklamları tercih etmelisiniz çünkü bunlar daha iyi sonuçlar vermektedir. Google aynı zamanda duyarlı reklamlar kullanmanızı ve bu sayede mobil kitleleri memnun etmenizi tavsiye etmektedir.
Google birçok özelleştirme durumunu sağladığı için reklam boyutlarında farklılaşma gerçekleştirmeniz pek anlamlı olmayabilir. Seçeceğiniz reklam birimi pek tercih edilmeyen bir şey olursa Google’ın reklam deposunda bir şeyler olmadığı için bunlardan bir şey kazanma şansınız pek olmayabilir.

Ziyaretçinin Gözlerini Dikkate Alın
AdSense reklamlarını yerleştirirken daima göz önünde bulundurduğumuz şey iyi gelirler elde etmektir. Ziyaretçilerin neler yaptığını hiç düşünmeyiz ve reklam yerleştirme konusunda bunları es geçebiliriz.
Uygun testler yaparak neler olup bittiğini görebilirsiniz. Sitemizin üst kısmını daha fazla gelir elde etmek için reklamlarla boğmamız pek doğru olmayacaktır. Bunun yerine ziyaretçilerin site ile etkileşimini göz önünde bulundurarak hareket etmeliyiz.
Bu konuda size yardımcı olabilecek çeşitli araçlar vardır. Hotspots, Heatmaps ve SumoMe gibi ücretsiz WordPress eklentileri bu konuda size yardımcı olabilir. Google Analytics ve Clicky kullanabileceğiniz diğer araçlardır. CrazyEgg ise ücretli bir araçtır ancak tıklama noktalarından daha fazlasını size sunmaktadır.
Bunlardan dilediğinizi kullanabilirsiniz ancak genel olarak SumoMe eklentisi birden fazla araca sahiptir ve size kolay bir kullanım sunmaktadır.

Reklam Körlüğüyle Savaşın
Reklam körlüğü birçok blog okuyucusunun karşılaştığı temel problemlerden birisidir. Birçok site reklamları sağ tarafta kullandığı Sidebar kısmına ekler ve bu reklamları ziyaretçiler pek fark etmezler. Burada ne olduğunu kolay kolay göremezler.
Bunu SumoMe eklentisiyle test ettiğiniz zaman popüler yazılar dahil sağ taraftaki Sidebar kısmından tek bir tıklama dahi alamadığınızı görmeniz şaşırtıcı olmamalıdır.

Reklam körlüğünü azaltarak AdSense TO değerini yükseltebilirsiniz?

map

 1. Varsayılan Sidebar olarak sol tarafı seçin. Birçok blog adresi artık bunun için sol tarafı kullanmaktadır.
 2. Farklı reklamları deneyin ve gerekirse temayı değiştirin.
 3. Farklı reklam biçimleriyle ve boyutlarıyla denemeler yapın.
 4. Duyarlı Site Tasarımına Sahip Olun
 5. Site tasarımının duyarlı olması mobil okuyucular için daima daha iyidir.
 6. Sadece site düzeni sitenizi kullanıcı dostu yapmaz. Aynı zamanda gösterilen AdSense reklamları mobil ziyaretçilere daha
 7. uygun bir biçimde sunulur ve bu sizin TO değerinizi yükseltir.

Hemen Çıkma Oranını Azaltın
Hemen çıkma oranı daima blog adresiniz için zarar vericidir. Okuyucu blog adresinizde ne kadar fazla kalıyorsa içeriklerle geçirdiği süre bir o kadar fazla olacaktır.
Hemen çıkma oranını düşürmeniz durumunda ziyaretçiler blog adresinizde daha fazla sayfayı ziyaret edecektir. Bunun sonucu olarak reklamlara tıklama şansları daha yüksek olacaktır.

Reklamları Blog Adresine Göre Düzenleyin
AdSense reklamlarını oluştururlar blog adresinizi dikkate alın. Google size yeteri kadar seçenek sunmaktadır. Varsayılan reklam temaları iyidir ancak bu konuda farklı adımlar atabilirsiniz. İşte birkaç basit ipucu:
Yazıları ve reklam linklerini site temasına ve fontuna uygun biçime getirin.
Görsel reklamları fazla kurcalamayın, aksi takdirde çok daha kötü gözükebilirler ve reklam körlüğü ile mücadelede kaybedersiniz.Reklamların profesyonel görünümlere sahip olmasını sağlayın, bir reklamın reklam değilmiş gibi gözükmesi için uğraşmayın.

İçeriğinizi İyileştirin
İçerik AdSense TO için daima önemlidir. Bu konuda çok büyük katkılar sunmaktadır.
Kaliteli içerikler yazın: Bir yazı yazdığınız zaman kaliteyi ön planda tutun ve uygun örnekler vermeye çalışın. Reklamlar etrafta olduğu sürece bunlar verilen örneklerden uygun anahtar kelimelerine göre reklam sunarlar. Bu tıklanma durumunu iyileştirebilir.
Zayıf içeriklerden uzak durun: 400-500 kelimelik bir yazı içerisinde 3 reklam birimi göstermek tabiri caizse aptallıktır. Bu okuyucuları çıldırtır ve siteyi anında terk etmeye çalışırlar.
Yazıları uygun uzunluklarda ve uygun görsel medya ögeleri kullanarak yazmaya çalışın. Hemen çıkma oranı ne kadar düşükse TO değeriniz o kadar yüksek olur.

Etik Olmayan Yöntemlerden Uzak Durun
Google reklam politikaları konusunda katıdır. AdSense hesabınızı komple yasaklayabilir ve bunun için bir tane bile etik olmayan yöntem kullanmanız yeterli bir gerekçedir. Bunun için neler yapmamalıyız?

 • Ekranda sürekli duran reklamlar kullanmayın.
 • Açılır pencere şeklinde reklamlar kullanmayın.
 • Reklamları yazı içerisindeki görsel medya ögelerine yakın kullanmayın. Bunlar ziyaretçileri yanlış yönlendirebilir.
 • Ziyaretçilerin reklamlara tıklamaları için harekete geçirici mesajlar kullanmayın.

Hit hilesi kullanmayın
Denemeler Yaparak Başarıya Ulaşın
Google tarafından sunulan reklamları deneme şansınız vardır. Bu denemeler size doğru ve en iyi reklam biçimlerini bulmak konusunda yardımcı olur.

Bir süre sonra tıklama oranlarını yükselttiğiniz için daha fazla kazanmaya başlarsınız. Reklam boyutlarıyla ve fontlarıyla denemeler yapın. Bir reklam boyutu belirli kişiler için işe yarıyorsa sizin için iyi olmayabilir. Kendiniz için en iyisini bulmak için tek yolunuz denemeler yapmaktır.

Bu makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim, arkadaşlarınız ile paylaşarak hem bana hemde arkadaşlarınıza yardım edebilirsiniz. Bir başka makalemde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments