Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi son zamanlarda sosyal ağlara büyük bir yoğunluk var. İnsanların hayatının büyük çoğunluğu sosyal ağlara gider oldu. Bu sosyal ağların başında gelen İnstagram, adını çok hızlı kamera ve telgraf kelimelerinin birleşiminden alır. 2010 yılının Ekim ayından itibaren kullanıcıları ile birlikte olmaya devam ediyor. Kevin Systrom ve Mike Greger’ın kurulumundan sorumlu olduğu bu sosyal ağ programı ile 1,5 yıl olmadan 100 milyon aktif kullanıcıya erişebilmiştir. Tabi ki bu kadar hızlı gelen kullanıcıların yanında güzel bir kazancı olan bu programda günden güne verdiği hizmetle kullanıcılarını bir o kadar kendine bağlıyor.

Bu program ile sevdiğiniz dostlarınız ve akrabalarınız ile fotoğraflarınızı paylaşabilecek ya da arkadaşlarınız ile koyu bir sohbete katılabileceksiniz. Fotoğraf paylaşım programı olan İnstagram Android, Windows, Apple markalı telefonların hepsine indirilerek kullanıma hazır hale getirebilinir. İnstagram ile paylaştığınız fotoğraflar yalnızca instagram ile değil diğer facebook, thumblr, Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşmanıza olanak sağlayabilir. Herkese özel bulundurduğu ayarları ile ister profilinizi gizleyebilir ister herkese açık bir şekilde kullanabilirsiniz. Gelelim İnstagram programının kullanışına.

Bu sosyal ağ kolay kullanımı ile istediğiniz herhangi bir fotoğrafınızı fotoğraf paylaşma bölümünden seçerek paylaşabilir. Paylaşmanın yanı sıra istediğiniz dostlarınızı ve ya akrabalarınızı resimlerinize etiketleyerek onlarında haberlerinin olmasını sağlayabilirsiniz. Kayıt sistemi ile çalışır yapmış olduğunuz üyelik ile giriş yapabilir ve açmış olduğunuz hesaba arkadaşlarınızı ya da akrabalarınızı ekleyebilirsiniz. Takip etme yolu ile çalışan İnstagram’ da arkadaşlarınız sizleri takibe başlayarak paylaşacak olduğunuz fotoğraflarınızı hızlı ve güvenilir bir şekilde görebilirler. Siz de bunun gibi aynı şekilde istediğiniz kişileri takip edebilirsiniz. Birinin fotoğraflarına da yorum atabilme olanağı sunan bu program da her geçen gün de bir yeni özellik ekleniyor. En yeni özelliklerden olan Direct sayesinde ister arkadaşlarınızı sadece ikiniz konuşabilir ya da fotoğraflarınızı sadece birbirilerinize gösterebilirsiniz. Bunun gibi de daha bir çok güzel özelliği ile milyonlarca kullanıcısına hizmet veriyor.

Her seferinde geliştirdiği hizmetinde kalitesinden ödün vermeyen bu sosyal ağ ile güvenirliliği ile kullanıma başlayabilirsiniz. En sevilen ve kullanılmadan geçilmeyen bir diğer güzel özelliği ise İnstagram’ ın paylaşacak olduğunuz fotoğraflara istediğiniz türde kolajlar ekleyebilirsiniz. Fotoğraflarınızı çok kolay bir şekilde renklendirebilir ya da sadeleştirebilirsiniz. İnstagram programının göze çarpan bir kötü özelliği dikdörtgen şekilde fotoğraf paylaşımına izin vermemektedir. Paylaşılan fotoğraflarınız kare olmak zorundandır. Dikdörtgen fotoğraflarınıza kırpma özelliğini zorunlu kılar. 2010 yılında 1 milyar dolara Facebook satın alarak 2 sosyal ağı birden yönetilmeye başlandı. En güzel kolajların yanında da kırpma gibi özelliği de bulunmaktadır. Sadece fotoğrafla da kalmayıp video koymanıza olanak sağlar fakat paylaştığınız videolar kesinlikle uzun olmasına izin verilmiyor genel olarak 10-20 saniye arası kısa videolar ile paylaşıma başlayabilirsiniz.

Bu makalemi de okuduğunuz için teşekkür ederim, beğenerek yada yorum atarak bana destek olabilirsiniz. Hatta paylaşarak daha fazla arkadaşınıza da bu yazıyı ulaştırabilirsiniz, sağlıcakla kalın.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments