İnternet bizim için devrimsel bir yenilik anlamını taşır. Artık uzakta olan insanlarla bile iletişim kurmayı başarmaktayız. Bu iletişim sonucunda belki tanımadığımız insanların bile hayatlarında yer sahibi olabilmekteyiz. Ancak kullandığımız bu teknolojinin merkezine doğru ilerlediğimizde pek de yakayı kurtarmayı başaramayacağız bir gerçekle karşılaşırız. İnternet artık hayatımızı adım adım kayıt altına alan bir merkez olmuştur.
İnternet Ortamında Nasıl Anonim Olunur?
Uykuda olduğunuz zaman, duşa girdiğinizde veya internet ortamından çok uzakta olduğunuzda bile bu ortamda sizin ne yaptığınızla alakalı bilgiler daima yer alır. İnternet sizin hakkınızda topladığı bilgileri sizden habersiz başkalarıyla paylaşabilme niteliğine sahiptir.

Normal durumlarda bu ortamdayken rumuzlar ve takma adlar kullanmaya özen gösteririz. Günün birinde karşınıza sizin hakkınızda şöyle bilgiler bulduğunu söyleyen birileri çıktığında gülümsemek yeterli olacaktır. Bunun sebebi kendi isminizi kullanmıyor oluşunuz, halihazırda bir takma ismin arkasında olmanızdır.Ancak gün geçtikçe bu ortamdaki gizlilik mevzusu daha doğrusu gizlilik için bırakılan kapı aralığı genişlemektedir. Artık gizlilik diye bir şeyden tam anlamıyla söz etmek pek mümkün değildir.

Artık gizlilik meselesinin koruyucusu olarak nitelendirilen kurallar birer birer kaldırıldığı için bunu yorum yaptığınız farklı yazılarda veya konularda rahatça görebiliyorsunuz. Facebook en ideal örnektir. Siz kalkıp herhangi bir sitede yorum kısmına Facebook hesabınız ile yorum bıraktığınızda bunun geri dönüşünün olabileceğini fark ediyorsunuz. Çünkü bu yorum sonrasında açık olarak profilinizi yorum kısmına bırakmış oluyorsunuz. Sonrasında ise yorumu beğenmeyenler sosyal medyada sizi takip etmeye başlıyorlar veya buradan karşılık vererek tacizlere yelteniyorlar. mobil sex
İnternet ortamında başınıza açabileceğiniz sorunlar bununla sınırlı kalmıyor. Daha fazlasını görebilirsiniz ama anonim kalmayı başarırsanız bununla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Size bu konuda yardımcı olabilecek birkaç ipucu vereceğim. Eğer anonim kalmak istiyorsanız bunu başarabileceğinize inanıyorum.

Bir şeyler paylaşırken asla aynı ismi birden fazla kez kullanmayın.

Facebook’ta kimseyi arkadaş olarak kabul etmeyin. Geçmişten gelenler sizi üzebilir.
LinkedIn gibi bir yerde gerçek kariyerinizi paylaşabilirsiniz ancak tamamen yalan söyleyin. Büyük firmalar sizinle görüşmek istediğinde neler yaptığınızı onlara anlatma şansına sahip olursunuz ama herkese anlatmak zorunda değilsiniz.
Hiçbir şeye yorum yapmayın. Bir iyi dilek için bile Facebook’ta arkadaş olmaya çalışmayın çünkü bu geçici bir iyilik olabilir.

Paylaştığınız her fotoğraf size karşı kullanılan bir silah olabilir.

Twitter takipçilerini ve Hashtag kullanmayı unutun. Hiçbirisi sürekli kalıcı olan şeylerden oluşmaz.
Paylaştığınız ve sohbet kısımlarında dile getirdiğiniz her şey sizin adınızla etiketlenen bir dosyada daima saklı tutulur. Asla her şey tamamen silinmez.

İnsanların resimlerinizi çekmelerine izin vermeyin. Bu insanlar resimlerinizi çektiklerinde sizi internet ortamına anında taşırlar ve resimleriniz ebediyen burada kalmayı sürdürür.

Asla yakın dostlarınıza ve akrabalarınıza e-posta göndermeyin. Size yakın oldukları anlaşıldığında size karşı kullanılacak kozlardan biri olabilirler.

Yabancı dilde bir şeyler yazmayın çünkü devlet yetkilileri neden bu dili kullandığınızı anında anlamaya çalışacaktır.
Facebook’ta belirli sembolleri kullanmak ilgili kişiyi ölmek için işaretlemek anlamına gelir.Yaşlı porno

Sizin için mükemmel olan figürü ortaya çıkarın ve Avatar olarak bunu kullanmaya çalışın. Herkes yapıyorsa siz de yapabilirsiniz.

Altı ayda bir şifre değiştirmeyin. Altı ayda bir e-posta adresinizi değiştirin. Hiçbir yerde uzun süre kalıcı olmayın. Kullanmadığınız hesapları silin.

Google Glass kullanan birini görürseniz koşarak uzaklaşın. Anal göt

İnternet söz konusu olunca paranoyaklık diye bir şey yoktur.

Toparlamak gerekirse, bu devrimin içerisinde yer alan insanlar olarak bize düşen rol kamplara toplanacak olan kişiler olmaktır. Her birimizin bilgisi birilerinin elinde dosyalar halinde dolaşabilir. Dahası bu bilgiler bize karşı bir silah olarak kullanılabilir. Zamanı geldiğinde aynı görüşte olduğumuz veya aynı şeyleri düşündüğümüz insanlarla bir odada kendimizi kilitli bulabiliriz. Bu nedenle anonim kalmayı istiyor olabilirsiniz ve bunu yapmak sizin elinizdedir.

Yorumlar