Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere sıkça karşılaştığımız bir sorunun çözümünü anlatacağım. Benim sık sık başıma geldiği için alışkınım ve çözümünü de bir arkadaşımda buldum. Çünkü çalıştığı yerdeki bilgisayarlar hep bozulurmuş. Patronunun gözüne girmek için kendi yapıyormuş ve nasıl yapıldığını bana da anlattı, onun sayesinde yaptım. Denediğim programlar sadece dosyaları kurtarıyordu, bu program ise harddiski düzeltiyor. Programı anlatmadadan önce bad sector yani harddisk hatalarının sebeplerini anlatmak istiyorum.

  • Nemli ortam,
  • Sıcak ortam,
  • Darbe,
  • Hava teması,
  • Harddisk’in içinin bilinçsizce açılması,
  • Harddisk’in ömrünün azalması.

En önemli etkenleri getirir, bunları yapmamanız sizin faydanızadır. Programın nasıl kullanıldığına gelecek olursak ilk olarak HDD Tune programını indiriyoruz. Harddiskimiz takılı iken programı çalıştırıyoruz. Genelde 1 saat sürer ancak kapladığı yer fazla ise onarması uzun sürebilir.

Eğer diyorsanız ki ben dosyalarımı kurtarayım, bunun için yapmanız gereken şeyler basit. Smart Data Recovery programını internetten indirip bilgisayarımıza kuruyoruz ve harddiskimizi seçerek taratıyoruz. Bütün dosyalarımızı hasarsızca kurtarıyoruz. Ancak hasar büyük ise çalışmama olasılığı yüksektir, eğer çok önemli ise veri kurtarma merkezi yolu görünüyor. Dosya büyüklüğüne göre 300 – 500 TL arası para ödeyebilirsiniz. Eğer önemli değilse zaten çöpe atın gitsin, bunları yaşamamanın en kolay yolu iyi davranmaktır. Asla aklınızdan çıkartmayınız.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments