Merhaba arkadaşlar, bugün blog yazarları için yararlı bilgiler vermek istiyorum bu sayede sitenizin yükselişini sizde gözlemleyebilirsiniz.

Özgünlük: Özgünlük blogların vazgeçilmezidir, arama sonuçlarında yükselirsiniz ve alexa verileriniz hızla düşer (artar). Özgün yazı yazmak kelimeleri değiştirmek değildir, yazmak için 5 – 10 kaynaktan yardım almalı ve beyninizde oluşturmalısınız. Bu sayede hem kısa hem öz yazılarınız olacaktır.

Anahtar Kelime: Anahtar kelimelerinizi mutlaka girmelisiniz, fazlası sitenizi spama sokabilir ancak en fazla 4 tane konunuzu en iyi özetleyen kelimeler olmalıdır. Konu içinde ilk kelime kalın diğer kelime eğik diğerinin ise altı çizili şekilde belirtirseniz Google botlarının ilgisini çekecektir. Bu sayede arama motorlarında daha kolay bulunabilirsiniz, tabiki etiketlerinizi meta olarakta eklemek daha iyi olacaktır. Bunun için bazı eklentiler ve kodlar internette vardır.

Tema: Temanız ne kadar görsel ve sade olursa o kadar iyidir, insanların dikkatini çekerseniz akılda kalıcı olacaktır. Ama dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi ise çöplük etmemektir, eğer çok karışık temalar yaparsanız kullanıcılar aradıklarını bulamayabilir. Bir açıdanda temalar dıştan güzel görünebilir ancak kod yapısıda önemlidir.

Hız: Hızlı olmayan siteler Google’ın gözünde düşebilir çünkü botlar yavaş sitelere zaman aşımından dolayı erişemeyebilir. Sitenizi hızlandırmak için ise wordpress eklentileri veya cdn servisleri vardır, bildiğim en hızlı cdn ise CloudFlare’dir. Hacker saldırılarından ve sql injectionlardan koruyor, pro özellikleri ile daha fazla özelliklerden yararlanabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk: Mobil uyumluluk web sitelerinizin kitlesinin büyümesine yardımcı olur, çünkü mobil cihazlardan da kolay ve hafif bir şekilde girerek az veri harcamaları diğer sitelerin uzun sürede yüklenip veri harcamasından daha iyidir. Blogger’in tema ayarlarlarından temanızı seçebilirsiniz, WordPress içinse eklentiler mevcut. Ama diyorsanız ki ben eklenti veya hazır şablonlar kullanmam temanızı responsive uyumlu yaptırabilirsiniz.

Sosyal Medya: Eğer sosyal medyada da etkin olarak paylaşım yapmak istiyorsanız hashtag,çekilişler veya diğer etkinlik türleri ile popüleritenizi arttırabilirsiniz. İnternetin %50’den fazlası sosyal medyayı kullanmaktadır.

Dil: Eğer iyi derecede başka diller biliyorsanız başka kitlelere de bilgi paylaşmaktan çekinmeyin. Bu blogunuzun bilinirliğini göz görülür derecede arttıracaktır.

Eğer ki hepsini yapıyor iseniz sabırlı olun, ben 2 sene hiç pes etmeden yazdım ve şuan istediğim yerlere geldim. Tabiki sitenizi kötülemek isteyen bazı kişiler olabilir ancak bunları kafaya takmamak ve başınız dik bir şekilde yolunuza devam etmek sizin için en iyisidir.

Ben bildiklerimi ve kendi kullandığım yöntemleri sizler için sıraladım, sizde bana bir iyilik yapmak istiyorsanız yorum yapabilir, arkadaşlarınız ile paylaşabilir yada beğenebilirsiniz. Bu benim motivasyonumu arttıracağı gibi sizinde yorum backlink almanıza yardım edebilir. Tabiki sizde bunla sınırlı kalmayıp internetten araştırma yapabilirsiniz. Bu sayede hem siteniz için içerik üretmiş ve diğer arkadaşlarınıza yardım etmiş olursunuz. Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi bloglamalar 🙂

cloud-server
avatar
  Yorum Aboneliği  
Yorumu Bildir