Akıllı telefonlar hayatımıza girdikçe şarj aletlerimiz sürekli yanımızda, her yerde priz arayarak dolaşır olduk. Ekstra şarj kitleri mi dersiniz, araç içi şarj aletleri mi dersiniz artık her yerde hayatımızda akıllı telefonları şarj edebileceğimiz düzenekler mevcut. Otobüslerde bile artık USB girişleri yapılmaya başlandı. Geçenlerde internette dolaşırken şarj kablosu bilekliği gördüm hatta. Gerçekten çok ilginç çözümler bulunabiliyor bu konuda.

Kalabalık şehirlerde trafikte sıkışıp kaldığınızda yapılacak, vakit geçirecek en kolay yol ne? Tabii ki de akıllı telefonunuza yüklediğiniz oyunu oynamak veya sosyal medyayı takip etmek. Ancak akıllı telefon şarjlarının çok dayanmadığını göz önünde bulundurduğumuzda yoğun geçen gününüzden sonra trafikte sizin can sıkıntınızı geçirmeye yetecek kadar şarjınız kaldı mı acaba? Çoğunlukla telefonunuz sizi bu konuda hüsrana uğratır. Her gün mağazaya gidip araç için kullanılabilecek şarj kiti alacağınızı aklınıza getirirsiniz ama gün içerisinde yoğunluktan aklınızda uçar gider. Trafikte yine sıkışıp kaldığınız sıkıcı günlerden birinde arabaların arasında her telefona uyan şarj aletlerinden satan bir adam karşınıza çıkar ve markasını dahi bilmediğiniz bu cihazı satın alırsınız. Artık memnunsunuz değil mi telefonunuz araba kullanırken şarj olduğu için? O kadar çabuk memnun olmamanızı tavsiye ederim. Çünkü geçenlerde okuduğum bir habere göre araçlarda kullanılan bu ucuz şarj aletleri hem telefonunuzu bozabiliyormuş hem de araç içerisinde yangın çıkması tehlikesini arttırıyormuş.

Yoldaki satıcılardan değil ama mağazaya gitmeye üşendiğim için internet üzerinden çok da uygun bir fiyata aracımda kullanabileceğim bir şarj cihazı aldım. Kablosunu telefonuma ilk taktığımda gayet güzel şarj oldu, ikinci taktığımda “Bu cihaz desteklenmiyor.” Uyarısı verdi, kabloyu çıkarıp yeniden taktım şarj olmaya başladı ve nedense bu durumu hiç yadırgamadım. Nasıl olsa her arabaya bindiğimde telefonumu şarja takıyorum diye de şarj kitini hiç çıkarmıyordum. Şehir dışına gitmem gereken bir yolculuğumda yaklaşık üç saat araba kullandım. Telefonum da tabiî ki şarja takılı, telefonumdan uyarı geldi “Telefonunuz fazla ısındı.” diye. Şaşırdım, ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyordum. Hemen şarjdan çıkardım, ucuza aldığım şarj kitini çıkarmak istedim ancak öyle ısınmıştı ki bu kadar sıcak olmasına daha da şaşırdım. Eğer bu kadar şanslı olmasaydım belki benim arabamın içerisinde de bir yangın çıkacaktı ve ciddi sonuçlara sebep olabilecekti. Birkaç gün sonra denk geldiğim makale de şarj konusunda özellikle dikkatli olmam gerektiğini iyice kafama kazımış oldu. Siz siz olun ucuza şarj cihazı kesinlikle kullanmayın.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments