Büyük, küçük herkesin beklediği yaz nihayet geldi, tatil sezonu açıldı. Güneş, herkes için büyük bir enerji kaynağı ama birçoğunuz için yaz-güneş demek, okul-ders, erken yatmak, erken kalkmak yok demek. Bu da özgürlük demek…

Bir kısmınız şimdiden tatil sitelerinde, bir kısmınız ise tatile çıkmayı beklerken, yapacak bir şeyler bulmak lazım. Kitap okumak, film seyretmek, arkadaşlarla vakit geçirmek bunlardan bir kaçı.. Eeee günümüz bilgisayar, tablet çağı… Oyun oynamadan koca yaz geçer mi?

Bugün size tanıtacağımız oyun; sürekli olasılıkları değiştiği için zihni devamlı açık tutan, sıkılmanın neredeyse imkansız olduğu, fransızcada “casse tete” olarak geçen, bizim dilimize de “kastet oyunu” olarak uyarlanmış, hem okey taşlarıyla, hem de 2 deste iskambil kağıdıyla oynanabilen harika bir oyun.

Kastet, çok fazla dikkat gerektiriyor, 2-4 kişi ile rahatlıkla oynanabiliyor ama 2 kişi oynandığında, oyun biraz uzun sürüyor. Bu oyun sadece vaktinizi geçirebileceğiniz bir oyun değil, tam tersi satranç gibi, size sürekli beyin egzersizi yaptırıyor.

Oyundan kısaca bahsetmek gerekirse; kastet açık okey olarak da biliniyor. Oyunculara 14’ er taş veya iskambil kağıdı dağıtılıyor. Amaç elinizdekileri 3’ lü veya daha üstü hale getirip yere açmak. Buna “per” deniyor. İlk açan oyuncu 2 per açmak zorunda. Başkalarının açtığı perleri değiştirebilir, bölebilir ve yeni perler oluşturabilirsiniz. Sıra size geldiğinde yere per açmanız veya yerden kağıt/taş almanız gerekiyor. Bunu yapamayacak durumdaysanız pas diyebilirsiniz. Kağıt/taş çekerseniz sıra yandaki oyuncuya geçiyor. Siz per açmak için bir sonraki turu bekliyorsunuz. Yerde kağıt/taş kalmadığında veya bir oyuncunun elindekiler bittiğinde oyun da bitmiş oluyor.

Peki her zaman bu oyunu siz istediğiniz zamanda oynayacak arkadaş grubu bulabilecek misiniz bakalım? Dedik ya gün bilgisayar/tablet günü diye… O zaman devreye oyun siteleri giriyor.

Bu siteler arasından sıyrılan bir site var. Pek çok oyunun yanı sıra kastet oyununu da bünyesine eklemiş Gamyun.net. İnternetten kastet oynamak istediğinizde ise Gamyun.net’e girip kastet ‘i tıklıyorsunuz ve önünüzde koca bir oyun dünyası açılıyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden bir sürü arkadaşınız sizi bekliyor, hadi ne duruyorsunuz? Şimdi oyun zamanı…

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments