Zekâ küpü diğer isimleri ile Rubik Küpü, sinir küpü, sabır küpü veya sihirli küp isimleri ile bilinen hareketli yüzeyleri bulunan mekanik bir bulmaca türüdür. İlk olarak Macar asıllı bir heyeltraj tarafından icat edilen bu sihirli küp, 1972 yılında Amerika birleşik devletlerindan patent almıştır. Zeka küpü üzerinde renklerin bulunduğu ve dört farklı kombinler ile hazırlanan hareketli mekanik bir bulmacanın 2×2’lik, 4x4x4’lük, 5x5x5’lik ve 7x7x7’lik küpler olarak piyasada bulunan çeşitleri mevcuttur.

Zeka küpünün çözümleri için farklı metotlar bulunmuş ve hatta bunun ile ilgili kitaplar bile yazılmıştır. Birçok bilim dergisine bile konu olan zeka küpünün en popüler çözümlemesi ise; Küplerin seviye seviye ayarlanarak çözümlenmesi olarak hesaplanıyordur. Çözümün ilk sırrı üst seviyede bulunan küp mekaniğinin bir köşede toplanması, sonra orta seviye ve alt seviyelere doğru döndürülerek tamamlanması olarak biliniyor. Diğer bir yöntem ise küpün hareket yönünü değiştirirken bir yüzeyin devamlı olarak size bakması ve başka bir tarafa çevrilmeden kombinasyonlar ile küpün tekrar birleştirilmesi olarak biliniyor. Zeka küpünün çözümlenmesinde kendi tekniklerini geliştirebilenlerin bir çoğu bunları kitaplarında nasıl çözdükleri hakkında bilgileri çizimleri ile birlikte yayınlamaktadır.

Sihir küpünün belirli aralıklar ile çevrilmesi ve küpün hareket edilmesinde turların sayılarak tekrardan toplanabilmesi mümkün hale gelebiliyor. Aslında tam net değil ancak yapılacak çözümlerin tekerli sıra halinde turlar ile dönmesi sonucu küp toplanabiliyor.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments