Merhaba arkadaşlar bildiğimiz gibi okulların bitmesine yaklaşık 2 hafta kadar kaldı. Bununla beraber çoğu öğrenci sınıf geçebilme veya ortalama puanının kaç olduğunu merak etmekle günlerini geçiriyor. Sınıf geçmek için ne kadar puanınızın olması gerek, önceki dönem veya diğer senelerin bir önemi varmı? bunların hepsini öğreneceğiz.

Öncelikle son sınıf öğrencilerimiz yani 12. sınıf öğrencileri 12. sınıfta hiç zayıfı olmasa ve ortalamasıda geçme puanının üstüne yani 50 den yüksek olsa bile geçmişte var olan sorumluluk derslerini vermeden diploma alamaz. Sınıfı geçerler fakat lise diploması alamaz. Bu demek oluyor ki liseden resmi olarak mezun olamadınız. 9, 10, 11. sınıflar için ise durum daha basit.

9, 10, 11 ve 12 sınıflar için geçerli olan sınıf geçme puanı 50’dir. İlk dönem ve ikinci dönem ortalamanız 50 olmalıdır. Yani ilk dönem ortalama puanınız 30 ise ikinci dönem 70 puanlık bir ortalama ile sınıfı geçebilirsiniz. Zayıflar ve telafi sınavları ise gayet kolay atlatılabilir. Eğer sınıfı geçebilecek ortalama puanına sahipseniz kaldığınız derslerin bir önemi yok. Telafi sınavları ise girmenize gerek kalmıyor. Peki bu zayıf dersler sorumluluk olarak mı işleniyor? Kesinlikle hayır. Sınıfı geçtiğiniz takdirde tüm zayıflar geçersiz sayılıyor.

Telafi sınavlarına mı kaldınız? Ortalamanız 45 ise 5 puan kazandırabilecek telafi sınavlarına girin. Sonrasında ise ortalamanızın 50 puan olmasını sağlayın. Ortalamanız 50 olduğunda diğer sınavlarınız düşer ve girmenize gerek kalmaz. Unutmayın tek dönemin değil iki dönemin ortalamasının toplamının ikiye bölümü 50 olmalıdır. Örnek olarak:

Dönemler: I II
Dön. Ortl.: 50 40
TOPLAM: 90
Toplam Ort: 45 (Kaldı)

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Nursenem
Nursenem
6 yıl önce

9.sınıf geçebilmek için 2.döneminde 50 olması gerekiyor