Kayıp Oldum Ne Yapmalıyım ?

İnsanlık tarihi kadar eski bir konudur yön bulma. Yön Bulma Yöntemleri hakkında çok eskilerden gelen bir çok şekil ve yöntem mevcuttur. İnsanların kimi zaman belirli objeleri kullanarak yön bulmaları, kimi zaman ise yön bulmak için geliştirilen aletleri kullandığı hepimiz biliriz. Eğer sizde macera sever biri olarak doğa ile iç içeyseniz, her türlü aksiliği göz önüne alarak bu tür yöntemleri bilmenizde fayda olacaktır.

Doğanın çeşitli oyunları arasında kaybolmak riski de en büyük özelliklerdendir. Düşünün büyük bir ormanda tek başınıza kayboldunuz ve yayınızda hiçbir şey yok. Yönünüzü nasıl bulacaksınız? İnsanoğlu teknolojinin yansıttığı her türlü kolaylıktan ve nimetlerden faydalanıyor. Yön bulma konusunda da bir sürü alet ve cihaz var. Ancak öyle bir yerde bu tür araçlardan bulamadınız. Pusulanız yanınızda yok. İşte size şimdi doğal yollar ile Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir onlardan bahsedeceğim.

Yön bulma yöntemlerinden çok esasında yön bulma bilgilerinin bilinmesi en önemlisidir. Güneş doğudan doğar, batıdan batar. Yön bulmak için bu bilgi size birçok detayın kapısını açacaktır. Çünkü güneşin doğduğu tarafa sağ kol geldiğinde sağ kolu da eğer batan tarafa alırsak. Ön tarafımız bize kuzeyi gösterecektir. Doğu ve Batının bulunmasının sonucunda önümüze gelen kuzey tarafı ile artık güneyin de nerede olduğunu biliyorsunuz.

Yön Bulma Yöntemleri arasında insanların geliştirdiği daha birçok metot vardır. Yön bulma yöntemleri nelerdir diye sorulduğunda herkesin ortak cevabı Pusula, Mezar taşları, Ağaç yosunları, Yıldızlar, Camiler ve karınca yuvaları olacaktır. Peki bunları kullanarak yönümüzü nasıl bulabilir derseniz, pusula zaten yön göstermek için icat edilen bir alettir. Bununla kuzey güney gibi her türlü yönü gösteren mekanizmaya bakmanız yeterli olacaktır. Camilere bakarak yön bulma işlemi ise caminin minaresinde bulunan çıkış kapıları şerefe yönündedir ve bunlar güney yönünü size işaret eder. Camilerdeki mihrabın karşısında bulunan giriş kapıları ise devamlı olarak kuzeyi gösterir.

Ağaçlardaki yosunlar yardımı ile yön bulma ise en bilindik ve en kolay yön bulma yöntemidir. Çünkü ağaçlar da oluşan yosunlar kuzey bölgesini işaret eder. Kuzey yıldızını gemicilerin kullandığı en büyük yön bulma yöntemlerinin başında gelir. Adı üzerinde kuzey bölgesini göstermektedir.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments