Geçmişten, günümüze değerini yitirmeyen Türkü dinleme geleneği, son zamanlarda gençlerin yeni akımlara kapılması ile azda olsa dinlenirliğini kaybetmiş gözüküyor. Lakin bu durum, Türkü severlere engel değil. Öncelikle Türkünün tanımını yapmamız gerekirse; Türkü, Türk’e ait olan hece ölçüsünde yazılmış, sözleri ezgiler eşliğinde söylenen Türk halk şiiridir. Ve Türkünün türleri vardır. 3’e ayrılır. Bunlar sırasıyla;

Ezgilerine göre Türküler, uzun havalar ve konularına göre Türküler şeklindedir. Ve Ezgilerine göre Türküler’de kendi içerisinde 2’ye ayrılırlar. “Uzun havalar, ve kırık havalar şeklindedir. Türkünün nerelerde ortaya çıktığına dair, elle tutulur sonuçlar henüz elde edilememiştir. Türkülerin belirli bir şekli yoktur, Bir koşma, bir semai, bir destan veyahut rastgele bir halk şiiri türkü ezgisiyle söylendiğinde türkü olur. Bu yüzden türkü tipinin en bariz özelliği melodisidir. Türküler hece ölçüsünün her bir kalıbıyla söylenir. Başka bir deyişle hece sayısı bakımından bir sınırlama olmaz.

Türkü Kervanı‘nın amacı, siz değerli ziyaretçilerine bu aralar popüleritesini yitirmiş, gençlerin gözünde pek önem görmeyen güzide Türkülerimizin sevenleri ile buluşmasına vesile olmaktır. Unutmayalım ki; Türküler bizim geçmişimize ve geleceğimize ışık tutan bir ayna görevi görür. Kimi zaman acılarımız, kimi zaman neşelerimiz, hüznümüz Türküler sayesinde bir nevi dile gelir.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments