Merhaba arkadaşlar, bu konumda sizlere Windows 8 şifre sıfırlamayı anlatacağım çünkü; unuttuğumuz zaman genellikle format atıyoruz. Ancak format atında verilerimiz siliniyor ve yedek alma imkanımızda olmuyor. Tabiki şifremizi sıfırlamak için birkaç çözüm yolu var bende bu çözüm yollarını sizlerle paylaşacağım. (Windows 8.1’de denenmemiştir)

Microsoft Çevrimiçi Parola Sıfırlama

Bu çözüm yolu en basit olanıdır ancak internet ve önceden e-posta girişi yapılmış olması gerekmektedir. İlk olarak yapmanız gereken başka bir cihazdan hotmail.com’a girip şifremi unuttum demek. Bunu yaptığınızda yönergeleri izleyerek hemen şifrenizi alabilirsiniz.

Bilgisayar Yöneticinizden İsteyin (Varsa)

Bu yöntem sadece bir etki alanı içerisinde yeni bir kullanıcı hesabı olan kişiler için geçerlidir. Eğer şfirenizi unuttuysanız diğer yöneticiden isteyebilirsiniz.

Parola İpucu ile Sıfırlama

Bu yöntem hesabınızı açarken belirlediğiniz güvenlik sorusunu cevaplayarak yapılabilir. Yönergeleri izlerseniz sizde yapabilirsiniz.

Boot Sistemi Üzerinden Şifre Sıfırlama

Bu yöntem en zor olanıdır tecrübe gerektirebilir, ihtiyacınız olanlar Windows Change Password ve tamamen boş CD yada USB. Üstteki linkten İSO dosyasını indirin ve bir İSO yazıcı ile istediğiniz birime yazın.

1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ESC tuşuna mavi boot menüsü gelene kadar basın gelen ekrandan CD veya USB’yi seçin,

2. Possible Windows installation founds: Select[1] yazan yerde enter tuşuna basın,

3. — More — yazan kısımda boşluk tuşuna basın,

4. Select which part of registry to load… kısmında enter tuşuna basın

5. Loaded hives <SAM> What do do? [1] -> enter tuşuna basın,

6. Chntpw Edit User Info & Passwords
kısmında gelen kısıma kullanıcı adınızı yazınız.

7. Loaded hives <SAM> What do do? [1] -> alanında entere basın,

8. Chntpw Edit User Info & Passwords ekranında siz hangi windows kullanıcısının parolasını sıfırlamak istiyorsanız o kullanıcıya aid RID değerini yazın. Örneğin şifresini sıfırlamanız gereken ve istediğiniz kullanıcı Administrator ve RID satırında 01f4 yazıyorsa buraya Please enter user number (RID) or 0 to exist: yazan satıra 01f4 değerini yazarak girin,

9. — User Edit Menu — Select:[q] > alanında 1’e basın sonra enter diyin,

10.  Bu sefer Select: [q] > yazan alana q yazın ve kalvyeden enter tuşuna basın,

11. Loaded hives: <SAM> alanıda q tuşuna basın, ve gelen yerden tekrar enter tuşuna basın,

12, *** EDIT COMPLETE *** yazdığında işlem başarılı demektir, New run? alanında entere basıp n tuşuna basın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda şifreniz sıfırlanmış olarak gelecektir, sizin yeniden bilgisayarınızı açtığınızda parola disketi oluşturarak USB’nize atarsanız bidaha unuttuğunuzda aynı sorunu yaşamazsınız.

Eğer hala anlamadıysanız Technopat’ın hazırladığı bu detaylı videoyu alttan izleyebilirsiniz, yardım almak için aşağıdaki yorum alanına yazmanız yeterlidir. Elimden geldiği kadar yardım ederim, bir hatırlatmada yapmak istiyorum internette dolaşan bazı şifre sıfırlama programı kılığındaki programlar bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir lütfen güvenmediğiniz kaynaklardan indirme yapmayınız.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ali Can ASLAN
Ali Can ASLAN
6 yıl önce

Teşekkürler, yararlı bir makale olmuş 🙂