Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere vektör çizimi ile ilgili bazı basit ve temel bilgileri aktaracağız. Vektör çizmek isteyenler ve yeni başlayanlar için temel bilgileri sırasıyla işleyeceğiz.

Vektör çizimi için bir öncelikle hd (üst düzey kaliteli) bir resim bulmanız gerekmektedir. Daha sonrasında photoshop’ta bulunan ve photoshop’un en verimli kullanılan aracı “pen tool” u kullanmak için alıyoruz. Sonrasında pen tool ile resmimizin iskeletini çıkarmaya başlıyoruz. Pen tool kullanmayı bilmeyenler burada biraz zorlanabilir ama gayet kolay bir şekilde profesyonel bir kıvrımlı veya düz çizgilerle iskelet çıkartılabilir. İskelet illaki kıvrım gerektirecektir. Örnek olarak vektörünü çizeceğimiz resim bir insan fotoğrafı ise yüz iskeleti yani yüzün çevresini kıvrımlar ile tamamlamalıyız. Bunun için bir düz çizgiden sonra pen tool ile iki nokta arasına tıklıyoruz. Otamatik olarak bir nokta daha çıkacaktır ve bu noktayı kontrol (ctrl) tuşu ile alıp kıvrımları oluşturabiliyoruz. Bunu yapamadığınız takdirde yapabileceğiniz bir yöntem daha var. Kıvrımlı olan yerin başı ve sonuna bir düz çizgi çizilir ve daha sonra fare imlecini uzatırsınız ve kıvrım oluşur. Böylede olabilir ama bu diğer çizgiye ulaşmanızda sizin kafanızın karışmasını sağlayabilir o yüzden tavsiye etmiyorum. Biz normal kontrol tuşu ile yaptığımız yönteme devam edelim. Bu işlemde ortada bir ayrım olacak ve bu ayrım sol sağ olarak ayrılabilir. Sağ veya sol tarafta sonradan ayrı bir kıvrımda yaratabiliriz.

Pen tool ile iskeleti çıkarmada bu kıvrımlara önem verin ayrıntı için tek tek küçük küçük ilerlemek yerine kıvrım oluşturun bu iskelet çıktığında kırık kesimlerin olmasını engeller. Bütün işlemleri tamamladığınızda ve ortaya iskelet çıktığında sağ tarafta katmanlarda layer ortaya çıkıyor. Layer’a tıklayarak renk ile doldurun. Göz çizimleri veya belirtili bir yeri çizmek içinde aynı taktikleri uygulayın ve bunları ayrı katmanlarda gerçekleştirin. Sonrasında ortaya çıkan görüntüyü istediğiniz kadar büyütün, hiçbir bozukluk kaliteli düşüklüğü olmayacaktır. Daha sonra kaydedip kullanıma sunabilirsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments