Merhaba arkadaşlar size bugün gerekli bir konuyu anlatacağım. Webmaster ve tarayıcı kelimeleri bir araya geldiği zaman genelde tercih ağırlıklı olarak Firefox olacaktır ki önereceğimiz “Webmaster’ın tarayıcısında olması gereken eklentiler” de bu tabanda olacaktır.
Bir çok webmaster ya da internetsite yöneticisi bu eklentileri tanımakla birlikte pek çoğu ise bu eklentileri tanımadığı gibi bu eklentilerin yokluğunda hayli zaman kaybettikleri bir gerçek. Zamana endekslediğimiz bu sekiz eklentiyi bilmeyenler yakından tanıdıklarında ne demek istediğimiz o zaman daha net ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan internetmaster için dşayetli 8 eklentiyi birliktece temel görevleri anlamında tanımaya başlayalım.

Firebug Firefox

Her 100 internetmaster’a sorulsa sanıyorum 99 tanesinin ilk başta sayacağı firefox eklentilerinin başında FireBug gelir desek abartmış olmayız sanıyorum. Sayfa üzerinde direkt olarak değişiklikler yapmak sureti ile eş zamanlı olarak uygulanan prosedürün sonucunu görebileceğiniz kaliteli bir eklenti. Özellikle CSS düzenlemelerini internet sayfası üzerinde yaparken sonuçlarını da bunun yanı sıra izleyebileceğiniz her internetmaster’ın tarayıcısında olması gereken ilk baştaki uygulama.

FireFTP

Firefox’un içinde bir FTP clientsinin olması hiç kuşkusuz hem zamandan tasarruf demek hem de kolaylik demek olsa gerek. FireFTP tamamıyla bedava olan FTP programının firefox sürümü ki esasen birçok kullanıcının bilgisayarında FTP clientsi olarak kullandığı uygulama bu firefox eklentisi ile artık tarayıcınızda yer alacak.

Web Developer Toolbar

Herhalde kısa ve öz olarak bu eklentinin görevini transferya çalışsak adı kadar etkin olamazdık sanıyorum. Web Developer Toolbar (internet geliştiricisi araç çubuğu) Firefox’a bir internet geliştirme araç menüsü ekleyerek DIV’ler arasında dolaşırken bu alanları özel olarak renk tonu ile vurgular ve sizlere zamandan tasarruf etmenizi sağlayan hayli faydalı ve fonksiyonel bir eklentidir.

Rank Checker Firefox Extension

Google, Yahoo ve Microsoft Live Search, hangi arama motoru sitenize ve sayfalarınıza ne kadar dşayet vermiş, bütün bunları görmek için kolay ancak amacına yönelik hoş bir firefox eklentisi. Sitenizin ya da sitelerin rank dşayeti her an tarayıcınızda elinizin altında.

PluginMeasureIT

Bir internetsitesine ait sayfada bulunan unsurların genişlik ve yükseklik dşayetlerini çabucak almak için kullanabileceğiniz hoş bir firefox eklentisi desek sanıyorum eklentinin amacını dile getirmiş olabiliriz.

ScreenGrab

Bir internet sayfasını görsel dosyası olarak kaydetmek istermisiniz? O zaman bu eklenti de tarayıcınızda yer almalı, ister görüntülenen kısmı ile dilerseniz de komple sayfayı görsel dosyası alarak kaydetmenizi sağlayan bir firefox eklentisi.

IE Tab

Mozilla / Firefox içinde gömülü bir Internet Explorer’ı kullanmanız için imkan tanıyan enteresan bir eklenti. Ayrı bir sekmede ilgili internet sayfasını IE görünümünde izlemenizi sağlar.

View Source Chart

Hızlı bir biçimde internet sayfalarının HTML kaynak kodunu farklı bir şekilde görüntülemenizi sağlayan eklenti.

Eğer bu eklentilerin dışında sizin keşfettiğiniz farklı özelliklerde, webmaster’lara yönelik firefox eklentilerini biliyorsanız yorumlarınız ile bizimle paylaşabilirsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments