Özellikle Limitli ADSL kullanıcıları için aylık ne kadar bantgenişliği harcadıklarını öğrenmek amacı ile telekom tarafından sunulan adsl kota sorgulama sayfasının kullanım şekli aşağıda anlatılmıştır.

ADSL Kota Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

1.) İlk olarak Türk Telekom’un bu hizmet için hazırlamış olduğu sayfayı, buraya tıklayarak açınız. Sayfa açıldıktan sonra karşınıza şifre ve parolanızı girmek için bir ekran gelecektir.
2.) Karşınıza gelen ekrandaki Kullanıcı Adı bölümüne, telekomun size verdiği ve adsl modeminizde internet bağlantısı için kullandığınız kullanıcı adınızı sonunda @ttnet olmadangiriniz. Örnek olarak kullanıcı adınız denemedx@ttnet olsun sizin buraya girmeniz gereken kullanıcı adı denemedx olmalıdır. Şifre kısmına ise yine adsl modeminizde bağlantı için kullandığınız şifreyi girmelisiniz. Burada unutulmaması gereken, buradaki kullanıcı adı ve şifre, adsl modem yönetim paneline ulaşmak için kullandığınız şifre ve kullanıcı adı değildir.
Aşağıdaki resimde doldurulması gereken yerler belirtilmiştir.
ADSL Kota Sorgulama Giriş
1 numara ile belirtilen yer kullanıcı adı 2 numara ile belirtilen yer şifre kısmıdır. Bu işlemlerden sonra orta bölmedeki güvenlik doğrulama kodunu küçük harfler kullanarak alt taraftaki kutucuğa yazarak Giriş tuşuna basınız
3.) Tüm bu aşamalardan sonra eğer bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiyseniz adsl kota sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Sayfaya ilk girdiğinizde karşınıza bir lisans sözleşmesi gelecektir. Tamamdiyerek sözleşmeyi kabul ediniz. Buradan sonra karşınıza çıkan sayfadaki “Okuduktan sonra, kullanım sözleşmesini onaylamak için buraya tıklayınız.” yazan yerdeki buraya kelimesinin üstüne tıklayarak bir kez daha onaylama yapınız.
4.) En son aşamada ise aşağıdaki resimde de belirtilen ve sayfada sol üst köşede bulunan Kullanım Bilgileri –> Aylık Transfer Yazan yere tıklayarak adsl kota öğrenme sayfasına ulaşmış oluruz.
ADSL Kota Bilgileri Sayfası
Bu işlemden sonra karşınıza gelen sayfada bu ayki ve geçmiş dönemlerdeki adsl kota kullanımını (bantgenişliği kullanımı) görebilirsiniz. Aşağıdaki resimde örnek bir bantgenişliği kullanım istatistiklerini görebilirsiniz.
ADSL Kota Sonuç Sayfası
Bu istatistikleri okurken Toplam Upload miktarının adsl kotanız üzerinde etkili olmadığı, adsl faturanızda sadece Toplam Download oranına göre (GB ile ifade edilen) ödeme yapmanız gerektiğini biliniz.

ADSL Borç Sorgulama

Adsl borcumu nasıl öğrenebilirim diye düşünüyorsanız bunun için size iki tavsiyede bulunabiliriz.
1.) ADSL türünüz limitsiz ise zaten ödemeniz gereken borç sabit olacağı için bir sorun yok. Eğer limitli ADSL kullanıyorsanız, yukarıda anlattığımız adsl kota sorgulama sayfasına giriniz ve adsl borcunuzu öğrenmek istediğiniz ayın, kota bilgisi kısmındaki Toplam Download yazan yere bakınız. Bu bölümdeki parantez içinde bulunan GB değerli kısım sizin kullanmış olduğunuz limittir. Mesela aylık 6GB kotanız var ve siz 9GB kullanmış iseniz ödemeniz gereken miktar şu anki (17-12-2007) adsl tarifesine göre 39YTL dir ve limit aşım ücreti MB başına 0.9 Kuruş olduğuna göre 3GB lık bir aşım yaptığınız için ödemeniz gereken tutar 39+0.9*3000= 66YTL yapmaktadır. Bu şekilde adsl borcunuzu hesaplayabilirsiniz. ADSL tarifesi için tıklayınız.
2.) Birinci seçenekte anlattığımız adsl borç öğrenme yolunu herkes yapabilir fakat bu bölümdeki yolu sadece online bankacılık hizmetlerini kullanabilen kişiler yapmaktadır. ADSL borç sorgulama için yapmanız gereken İnternet bankacılığı sayfanızdaki Ödemeler kısmından ADSL Borç ödeme kısmına gelmelisiniz. Eğer bankanız ile telekom arasında bir anlaşma yoksa böyle bir kısım olmayacaktır fakat bankaların hemen hemen hepsi anlaşmalı olduğu için bu kısmın olduğunu düşünüyoruz. ADSL Borç ödeme kısmındaki giriş bölümüne ADSL hizmet numaranızı girerek geçen ayki adsl fatura borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilir, hatta borcunuzu online olarak ödeyebilirsiniz.

ADSL Kota Programları

Bu bölümde anlatacağımız programlar ile adsl borcunuzu veya kotanızı, adsl kota sorgulama sayfasına girmeden öğrenebilir ve trafik akışınızı takip ederek aylık bütçenizi aşmaması için kotanızı kontrol edebilirsiniz ve sınırlandırabilirsiniz.
1.) ADSL Kota 2.2 Pro
– Program ile telekomun sorgu sayfasına girmeden borç ve kota bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.
– Telekomdan bağımsız olarak anlık bantgenişliği kullanımını ve belirlediğiniz program üzerindeki trafik istatistiklerini grafiksel bir biçimde gösterebilirsiniz.
– Veri geçmişini bilgisayarınızda depolayabilirsiniz.
– Programı indirmek için lütfen buraya tıklayınız.
2.) TRKY Netmetre 2.0
– Yukarıdaki program ile benzer özelliklere sahiptir.
– Aylık ve günlük transfer oranlarınızı tek bakışta grafiksel olarak görebilirsiniz.
– Bilgisayar oturumu açıldığı andan itibaren istatistikleri tutmaya başlar ve kapanana kadar kesintisiz olarak tutabilir.
– Programı indirmek için tıklayınız.
cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments