google-seo

Geçtiğimiz aylara kadar sitelerimizi üst sıralara çıkartmak için sürekli backlinkler elde etme peşinde yırtınır dururduk, ancak son gelen Penguin güncellemeleri ile birlikte aslında doğru olarak bildiğimiz birçok SEO yöntemi sitelerimize zarar vermeye başladı. Şuan da sitelerimize en büyük zarar veren faktörlerden bir tanesi de geçmişte aldığımız backlinklerdir.
Her ne kadar geçtiğimiz zaman dilimlerinde blog backlink, forum backlink, footer backlink, wiki backlink vb. gibi bize yarar sağlayan backlink türleri olsa da artık bu backlink türlerinin bize sağladığı yararlar, zararlarından azdır. Son gelen güncellemelerle birlikte birçok backlink türü değerini yitirmekle beraber, bu backlinklerin sahiplerine oldukça fazla zarar vermeye başlamışlardır.
Bizim burada ki asıl sorunumuz ise geçtiğimiz dönemlerde bize yarar sağladığını düşünerek aldığımız bu çeşitlerde ki backlinklerin artık bize yarar yerine zarar sağlaması nedeniyle onlardan kurtulmamız gerekmesidir. Ancak geçmişte aldığımız binlerce backlink içinden şuan da bize hangilerinin zarar verip, hangilerinin zarar vermediğini anlamak oldukça zordur.
Tam bu nokta da ise geçtiğimiz aylarda SEOZEO üzerinde okuduğum bir makale de karşılaştığım Netpeak Checker isimli program bize yardımcı olacaktır. Bu program sayesinde aldığımız backlinklerin tümünü onlarca filtreden geçirebiliyoruz. Daha sonra ise istediğimiz kriterlere uygun olmayan backlinkleri tespit edip, Google’ın henüz yeni sayılabilecek olan bağlantıları reddetme aracı sayesinde bu backlinklerden kurtulacağız.
Bize zarar veren backlinkleri bulabilmek için öncelikle elimizde sitemizin sahip olduğu backlinkleri listeleyen bir liste olması gerekiyor. Bu listeyi ise en doğru şekilde, bize tüm bu çileleri yaşatan 🙂 Google’ın kendi Webmaster Araçları servisinden alacağız. 
cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments