Bazı web sayfalarına girdiğiniz zaman mouse ile sağ tıklama yaptığınızda hiçbir işlem olmamaktadır. Normalde açılması gereken sağ tık menüsü açılmadığı için sayfada kopyalama veya kaynak görüntülenme işlemleri zorlaşmaktadır. Bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız gerekli detaylar aşağıda.

Web Sayfalarına Sağ Tıklama Yasağı Koyulması

Anlatacağımız işlemler tek bir temel bölümden oluşmaktadır. Hazır bir javascript kodunu, html veya tema sayfanızdaki gerekli yere koyarak mouse (fare) sağ tık engelleme işlemini gerçekleştirmiş olacağız.
Not: Aşağıda anlatılan hazır javascript kodunun desteklediği tarayıcı sürümleri; Firefox 1+ –Internet Explorer 5+ – Netscape Navigator 4+. Javascript kodu bu sürümler ile sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Sağ Tık Engel Kodunun Kurulumu

1.) Aşağıdaki javascript kodunu, HTML kodlarınızdaki Body etiketinin içinde olacak şekilde yerleştirin. Body etiketi içinde herhangi bir tablo, td, div, span veya body etiketinin hemen başlangıcından sonra bu kodu yerleştirebilirsiniz.

2.) Gerekli yerleştirme işleminden sonra dosyanızı kaydederek sunucuya göndermeniz yeterli olacaktır. Kod içinde koyu renkle belirttiğimiz yerdeki mesaj, mouse ile sayfa içinde sağ tıklama – click yapan kişinin alacağı uyarıdır. Bunu kendi isteğinize göre değiştirebilirsiniz.
cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments