Şehir içi yolculuk ve toplu taşıma hatlarında devrim gibi bir uygulama başlıyor. İETT hatlarında le seyahat edenler için özel ler hizmete girecek.

Bisikletliler Derneği’nin 2 yıldan beri sürdürdüğü çalışmalar sonucunda pilot bölgelerde başlatılmak üzere  taşıyabilen 20 otobüs yollara çıkacak. 15 gün içerisinde seferlere başlayacak lerin ön ve arka kısmında özel bisiklet aparatları olacak. İETT’nin alım yaptığı otobüs firmasının özel olarak tasarladığı otobüsler, pilot hatlarıyla birlikte toplamda 52 hatta hizmet verecek.
İşe, okula bisikletle
Avrupa’da birçok şehirde yolculukta önemli bir paya sahip olan bisiklet kullanımının Türkiye’de de yaygınlaştırılması amacıyla 2 yıldan beri çalışmalar sürdürülüyor. Yol kenarlarına yapılan bisiklet yollarının aktif olarak kullanılmasına özendirmek ve sabah-akşam yolculuk yapan vatandaşların araçlardan etkilenmeden bisiklet sürebilmeleri için, özel aparatlı otobüsler getirilecek. 52 hatta 52 otobüs bisiklet taşıma özelliğine sahip olacak. Bisiklet kullanan vatandaşların sürüş parkurlarında kesintiye uğraması nedeniyle 2 yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediye BaşkanıKadir Topbaş’a ve diğer yetkililere çağrılar yapılmıştı. Büyükşehir Belediyesi ile yapılan görüşmeler sonucunda anlaşma sağlandı.
Yokuştan kurtaracak
İETT tarafından satın alınan yeni otobüslere konulacak aparatlar sayesinde bisiklet süren bir kişi, devam edemediği takdirde otobüse binerek yoluna devam edebilecek. Arazi koşullarına göre yapılan çalışma sonucunda, eğimi yüksekve yokuş arazilerde aktarma yapmak mümkün olacak. Vapurmetro gibi toplu taşıma hatlarına kolay ı sağlayacak yeni projenin fotoğrafı internete düşer düşmez yoğun ilgi gördü. Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz toplumun projeyi çok ciddi şekilde benimsediğini belirterek “İstanbul’da başlatılacak pilot uygulama Türkiye geneline yayılacak” dedi.
cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments