Dofollow Link Nedir?
Dofollow , bir siteye koyulan linklerin arama motoru botları tarafından takip edilip edilmeyeceğini belirleyen bir sistemdir. Eğer bir link dofollow olursa arama motoru crawler botları bu linke girer ve bu linke bot trafiği sağlar.
Dofollow link nasıl yaparım?
Dofollow link yapmanız için ekstra bir koda gerek yok aslında. Bunu şöyle açıklayabiliriz.
Bir metini link yaparken “href” etiketini kullanıyorduk. Dofollow yaparkende linki hiç ellemiyoruz. Çünkü href komutuyla otomatik olarak link dofollow olmaktadır.
Dikkat ! : Sitenizin meta ayarlarını kontrol edin. Eğer meta ayarlarınızda “nofollow” yazısını görürseniz onu silin. Bu komut ile bütün linkleriniz nofollow olmaktadır.
Dofollow linkin SEO‘ya etkisi nedir?
Dofollow linkin SEO’ya hem faydası hemde zararı vardır. Sitenizdeki linkler üzerinden bunu açıklayalım. Eğer sitenizden başka bir siteye çıkış verilmişse -biz buna outbound links diyoruz- ve bu çıkış dofollow ise bunun size zararı vardır. Çünkü sitenizde indexleme yapan arama motoru botları o linkteki siteye gitmektedir.
Dofollow linklerin SEO’ya faydası ise ancak ve ancak sitenizin iç linklemelerinde faydası olur. Sitenizdeki bir yazıya footer’dan yada anasayfadan link verdiğinizde bu yazıya yoğun arama motoru botu akışı olmaktadır. Bu sayede yazınız anahtar kelimelerinde veya başlığında iyi yerlere gelmektedir.
Dofollow linkin link kasarken önemi nedir?
Sitenizin gelişmesi için yaptığınız linkleme çalışmalarında blog veya forumlara link atarken şunlara dikkat etmelisiniz.

  • Linki eklediğinizde link dofollow olmalı.
  • Linkiniz yorum atarken yazdığınız isimlemi yoksa (URL) diye bir anchor text ilemi çıkıyor? (İsminiz ile çıkmalı ve isminizi yükselmek istediğiniz kelime olarak ayarlamalısınız.)
  • Linkinizin görüneceği sayfadaki outbound link çıkış sayısı.
  • Linkinizin bulunacağı sayfanın Pagerank değeri.
  • Link koyacağınız yazının içeriği. (İçerik uyumlu veya yakın bir içerik olması lazım sitenizle.)

Link kasarken linkim nofollow olsa zararı olurmu?
Nofollow linkin bir kaç ay öncesine kadar çok büyük zararları vardı. Artık nofollow link ile dofollow linkin linkleme yapılırkenki değeri nerdeyse aynı.
Google mühendislerinin yaptığı açıklamaya göre bir sitenin backlink çeşitliliğinin önemi vurgulandı. Sitenizin bütün backlinkleri nofollow ise bu size eksi puan. Sitenizin bütün backlinkleri dofollow ise buda size eksi bir puan. Sitenizin backlink değerlerinde hem nofollow , hem dofollow hemde footer link olmalı.

Alıntıdır: WmAracı.Com
cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments