AVPO.EXE Son zamanlarda sıkça karşılaşılan virüslerden bir tanesi olup kaldırılmadığı taktirde bilgisayarınızın donanımını (özellikle işlemcisine yönelik) yavaşlatan bir özelliğe sahiptir. Siz işlemlerinizi yaparken bellekte kendiliğinden dosya oluşturup silerek performansınızı çok önemli derecelerde azaltmaktadır.

Bilgisayarımda AVPO.EXE Virüsünün Olduğunu Nasıl Anlarım?
Virüsün bilgisayarınıza girmesi durumunda eski performansından çok kötü bir hale geldiğini ve bazı uygulamaları kapatırken ntde1ect.com uygulama hatası şeklinde ekranda uyarı verdiğini söyleyebiliriz. Özellikle ikinci kısımda bahsettiğimiz ntde1ect.com hatası uyarısı virüsün kesin olarak bilgisayarınıza girdiğine emin olmanızı sağlayabilir.
AVPO.EXE Virüsünü Bilgisayarımdan Silebilirmiyim?
Tehlikeli bir virüs olmasına karşın avpo.exe nin tam olarak bilgisayardan kaldırma avantajına sahibiz. Birazdan anlatacağımız teknikle virüsü bilgisayarınızdan kaldırıp eski performansınıza ulaşabilirsiniz.
AVPO.EXE Virüsünü Bilgisayardan Kaldırma Yolları
1.) Bu virüsü bilgisayarınızdan kaldırmak için lütfen gerekli aşamaları dikkatlice okuyunuz ve uygulayınız.
2.) İlk olarak (ctrl+alt+delete) yaparak görev yöneticisini açın ve burdanda işlemler sekmesine tıklayarak explorer.exe ve var ise wscript.exe işlemlerini tek tek üzerlerine tıklayarak işlemi sonlandır butonu ile sonlandırıyoruz.
3.) Görev yöneticisine tekrar gelerek Dosya->Yeni Görev diyor ve açılan kutucukta cmd komutunu çalıştırıyoruz.
4.) Karşımıza gelen ekranda aşağıda verdiğimiz komutu yazark çalıştırıyoruz. Eğer bilgisayarda c sürücüsünden farklı (d, e, g…) sürücüler varsa bu komuttaki baştaki c: ile birlikte her bir sürücüye ayrı ayrı uyguluyoruz. Bu işlemi yapmadan önce c dışındaki sürücülerdeki autorun.inf dosyalarının yedeğini almamız uygun olur.
del c:autorun.* /f /a /s /q
del d:autorun.* /f /a /s /q
del e:autorun.* /f /a /s /q (ne kadar sürücümüz varsa hepsine son iki örnekteki gibi ayrı ayrı uyguluyoruz)
5.) MsDos ile cd:WindowsSystem32 komutunu kullanarak WindowsSystem32 klasörüne geçiyoruz.
6.) Bu aşamadan sonra msdos ekranında dir /a avp*.* komutunu çalıştırıyoruz. İşlemden sonra karşımıza gelen sonuçlar içinde avp0.dll veya avpo.exe veya avp0.exe gibi sonuçlar çıkacaktır bunların hepsini aşağıdaki komutla, hepsine ayrı ayrı uygulayarak siliyoruz.
attrib -r -s -h avpo.exe
del avpo.exe
attrib -r -s -h avp0.dll
del avp0.dll
attrib -r -s -h avp0.exe
del avp0.exe
bunların dışında bu isimlere benzer isimlerde çıkarsa yukarıdaki yöntemle bulduğumuz diğer isimleride siliyoruz.
7.) Görev yöneticisine tekrar gelerek Dosya->Yeni Görev diyor ve açılan kutucukta regeditkomutunu çalıştırıyoruz.
8.) Karşımıza gelen ekrandaki soldaki menüden aşağıdaki yola ulaşıyoruz.
HKEY_CURRENT_USER SOFTWARE Microsoft Windows CurrentVersion Run
Run yazan yere tıklayarak sağ taraftaki bilgileri inceliyoruz. Bilgilerin içinde eğer avpo.exe ve 6 numaralı işlemdeki gibi isimler varsa isimlerin olduğu satırları siliyoruz.
9.) Son olarak ise 7 numaralı işlem sonucunda karşımıza gelen ekrandaki soldaki menüdebilgisayarım yazan yere tıklıyor ve (ctrl+f) yaparak ntde1ect.com kelimesini arattırıyoruz. Bir süre bekledikten sonra eğer sonuç bulursa çıkan sonuçların hepsini siliyoruz.
Tüm bu aşamalardan sonra bilgisayarımızı yeniden başlatarak eski haline getirmiş oluyoruz. Fakat şunu unutmayalım virüs bilgisayarda var iken fotoğraf makinası ve flash bellek gibi bir aygıt bilgisayara bağlanmış ise o aygıtlarada muhtemelen bulaşmış olacaktır. bu gibi durumlarda temkinli olarak aygıtı bilgisayara takıyoruz fakat sürcüyü simgenin üstüne iki kez tıklayarakdeğilde sağ tıkla->aç komutu ile açıyoruz ve bilgilerimizi bilgisayara kaydettikten sonra sürücülere format (hızlı değil tam format) atıyoruz. Format işlemini sürücü üstünde sağ tıkla->biçimlendir diyerek yapabilirsiniz. Bu sebeplerden dolayı bilgisayarınızda bir şüpe görüyorsanız acil olarak virüsün olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz.
cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments