Herkes telefonunda Windows kullanmak ister tabi, en aznında Windows üzerinde yaptıklarını telefondada rahatça yapabilmek..

Ben bir yazımda telefona Windows 3.1 kurmaktan bahsetmiştim, belki çok tatminkar olmadı fakat bu sefer telefona istediğiniz sistemi kurmanın yollarını anlatmak istedim.. Başlığa Windows yazdım ama isterseniz, Linux bile kurabilirsiniz…


Kurulum, telefonunuza zarar vermeyecek, kuracağınız sistemi normal bir uygulama gibi çalıştıracaksınız. Eğer istenmedik bir olayla karşılaşırsanız (ki benim yazdıklarımı uygulayıpta telefona zarar vermek ayrı bir yetenek olsa gerek) sorumlusu ben değilim… 

Sözü çok uzatmadan nasıl yapılacağını anlatmaya geçmmek istiyorum tabi unutmadan hatırlatayım,telefonunuza kuracağınız Windows kullanılamayacak kadar ağır çalışacak, amacımız zaten vakit geçirmek, telefonunuzda Windows’u ne kadar verimli kullanabilirsiniz ki zaten Gulucuk

Başlarken

Gereksinimler:
– Şu yazılımlarhttps://dl.dropbox.com/s/4wcm8vhqof60uik/kurulum_gerekli.zip?dl=1
– Bide şu uygulamahttps://dl.dropbox.com/s/urs0oi5p0c0buc2/Bochs2_5_1.apk?dl=1
– Android bir telefon (İşlemcisi en az 1 GHz çift çekirdek vede en az 1 GB RAM’a sahip olursa çok iyi olur, diğerlerinin çalıştırabileceğinipek sanmıyorum.)

Hazırlık

– İndirdiğimiz dosyadan çıkacak olan Bochs adlı uygulamanın bir modülünü çalıştıracaz. Bunun için; Başlat > Tüm Programlar > Bochs > Disk Image Creation Tool yolunu izleyerek imaj oluşturmak için gerekli olan yazılımı çalıştırıyoruz. (Windows Vista/7/8 kullanıcısı iseniz lütfen sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır”ı seçin.)

– Açılan komut penceresine sırasıyla şunları gireceğiz;

hd yazıp ENTER’a basın
flat yazıp ENTER’a basın
1500 yazıp ENTER’a basın (burada istediğimiz işletim sistemini kurmak için ayıracağımız bölümün boyutumu MB cinsinden gireceğiz. Tabi ben Windows 98 kuracağım için 1500 MB’yi yeterli gördüm. Windows 95/98 için 1000, Me/2000/XP/Ubuntu için 1500, Vista/7 için 20000, 8 için 30000 girin. Tabi telefonunuzun SD kartında bu dosyayı atmak için boş yerde gerekiyor.)
[/B]c.img[/B] yazıp ENTER’a iki kere basın.

Uygulama kurulu olduğu konumda bulunan “c.img” adlı dosyayı masaüstüne kes-yapıştır yapın.(kurarken kurulum klasörünü değiştirmediyseniz; 32-bit sistemler için “C:Program FilesBochs-2.6c.img” yolunda, 64-bit sistemler için “C:Program Files (x86)Bochs-2.6c.img” adresindeki dosya.)

Sistemi Kurma

– İndirdiğimiz dosyadan çıkacak olan Qemu adlı yazılımı çalıştırın.

– Yukarıdaki menü çubuğunda bulunan “VM” ye tıkladıktan sonra “New Virtual Machine”seçeneğine tıklayın.

– Üstünde “Please enter a name for your virtual machine” yazan boşluğa (yukarıdaki ilk boşluğa) oluşturacağınız sanal makine için bir ad girin. Ne olduğu farketmez, ben Win98 girdim. Ardından “Next” butununa basıp devam edin.

– “Memory Size” kısmına, yani sağa sola hareket eden sürgünün (üzerinde “Please specify the required amount of RAM memory for the virtual machine” yazan şey) bulunduğu kısmın yanındaki boşluğa oluşturacağınız sanal makinenin kullanacağı RAM miktarını MB cinsinden girin. Kısaca, eğer PC’nizin RAM’i; 1 GB ise 380 yazın – 2 veya 3 GB ise ve Windows 2000/XP kuracaksanız 1024, Windows 95/98/Me kuracaksanız 512 yazın – 4 GB veya üstü ise ve Windows Vista/7/8 kuracaksanız en az 2048, Windows 2000/XP kuracaksanız 1024, Windows 95/98/Me kuracaksanız 512 yazın vede “Next” diyerek devam edin.

– “Finish” diyerek sihirbazı sonlandırın.

– Mutlaka “Hardware”, “Drivers”, “Advanced”, “Console”, “Monitor” adlı sekmeleri görmüşsünüzdür. “Finish” dediğiniz zaman sihirbaz sizi otomatik olarak “Hardware” adlı sekmeye yönlendirecektir. Burada “Virtual Machine Name”, “QEMU Versiyon” gibi bolca seçenek var. Şimdi, yapacağımız şey kurulumu biraz daha hızlandırmak olacak. Eğer PC’niz çift çekirdekse diğer maddeye geçin, eğer 4 yada 8 çekirdek ise, “No of CPUs” adlı seçeneğe çift tıklayın. PC’niz 4 çekirdek ise 2 yazıp “OK” diyin, eğer PC’niz 8 çekirdekli ise 4 yazıp “OK” diyin.

– “Drivers” sekmesine geçin. En yukarıdaki “Hard Disk 0” adlı seçeneğe çift tıklatın, ardından üzerinde iki nokta bulunan butona tıklayıp açılan dosya seçme penceresinin altında bulunan ve “Disk Images” adlı seçeneğin seçili olduğu çubuğa tıklayıp, “All Files” adlı seçeneği seçin. Şimdi tüm dosyaları göreceksiniz. Ardından masaüstünüze gidip daha evvelden oluşturduğumuz c.img adlı dosyayı seçin ve ardından “OK” diyip tamamlayın.

– Yine “Drivers” sekmesinde bulunan “CD-ROM” adlı seçeneğe çift tıklayın. Kuracağınız sistemin iso dosyası mevcutsa üzerinde iki nokta bulunan butona tıklayıp gerekli iso dosyasını seçin vede “OK” butonuna basıp diğer adıma geçin. Eğer iso dosyası elinizde yoksa kuracağınız sistemin CD/DVD’sini takın, “Use Physical Drive” butonuna tıklayın, kullanmak istediğiniz CD-ROM sürücünüzü seçip “OK” butonuna basın, sonra tekrar “OK” butonuna basın vede pencereyi kapatın…

– Şimdi geldik en önemli kısma.. Yukarıdaki menü çubuğunda bulunan “VM” seçeneğine tıklayın vede “Start Selected Virtual Machine” seçeneğine tıklatın vede bir bilgisayara o sistemi kurarmış gibi kurun (bu işlem PC’nize zarar vermez)
Ayrıca CD/DVD’nin biçimlendireceği yer sizin harddiskiniz değil, c.img dosyası olacak yani PC’nize vede dosyalarınıza bir zarar gelmeyecek, heyecanlanmayın Gulucuk Ayrıca aklınızda bulunsun; kuracağınız sistem çalışırken seçenekleri seçmek için onun bulunduğu konsol ekranında sistemin çalışıyor olduğu bir alana tıklamanız gerekecek vede mouse’unuz o alandan çıkamayacak. Mausunuzu o alandan çıkarmak için CTRL + ALT yapın.
Kurulum sırasında antivirüsünüz dahil çalışan tüm yazılımları kapatın vede çok önemli değilse PC’nizde birşeyler yapmayın!

– Sistem kurulduğu zaman, sistemi normal olarak kapatın (yani başlat’a tıklayıp PC’yi kapat diyin). Kapanmasını bekleyin, tamamen kapandığından emin olduktan sonra, QEMU’yu kapatın..

Telefondaki Hazırlıklar

– İndirdiğiniz dosyadan çıkan apk dosyasını telefonunuza kurun vede çalıştırın, çalıştırdıktan hemen sonra uygulama kapanacak.

– Telefonunuzu PC’ye bağlayın vede hafıza kartınızda oluşmuş olan SDL adlı klösörü açın, içindeki bochsrc.txt adlı dosyayı açın vede bunları içine yapıştırın ardından kaydedin:

megs: 256
cpu: count=1, ips=6000000, reset_on_triple_fault=1, ignore_bad_msrs=1
# filename of ROM images
romimage: file=BIOS-bochs-latest
vgaromimage: file=VGABIOS-lgpl-latest
vga: extension=cirrus, update_freq=25
pci: enabled=1, chipset=i440fx, slot1=cirrus
ata0: enabled=1, ioaddr1=0x1f0, ioaddr2=0x3f0, irq=14
ata1: enabled=1, ioaddr1=0x170, ioaddr2=0x370, irq=15
ata0-master: type=disk, path=”c.img”
#ata0-slave: type=disk, path=”d.img”
#ata1-master: type=disk, mode=vvfat, path=/sdcard/HDD, journal=vvfat.redolog
#type=cdrom, path=”CD.ISO”, status=inserted
boot: c
config_interface: textconfig
#display_library: x
# other choices: win32 sdl wx carbon amigaos beos macintosh nogui rfb term svga
log: bochsout.txt
sb16: enabled=1
mouse: enabled=1
sb16: wavemode=1, dmatimer=500000
clock: sync=none, time0=1

Not: En yukarıdaki megs yazısının yanında 256 yazıyor, farketmişsinizdir. Bu sayıyı silip telefonunuzda sisteme ne kadar RAM ayırmak isterseniz onu yazın vede 4’ün katı olmasına dikkat edin, ben şahsen 344 yazdım.

– SDL klasörüne c.img dosyasını kopyalayın. (“sdcard/SDL/c.img” şeklinde, yani c.img’yi o klasörün içine olduğu gibi atın)

– Telefonunuzun PC ile bağlantısını kesin.

Artık Hazırsınız!

– Telefonunuza kurmuş olduğunuz Bochs adlı uygulamayı çalıştırın vede keyfini çıkarın.!

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments