İster evinizde, ister iş yerinizde olsun; duvarda bulunan tablolar ortamın havasını değiştirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca bu tablolar bulunduğu ortama kimi zaman şıklık, kimi zaman eğlence, kimi zaman da ferahlık katıyor. Bunlar gayet güzel fakat hep aynı tür tablolardan sıkıldınız mı? Farklı, ilginç arayışlar içerisinde misiniz? Satılan güzel tabloların fiyatları size pahalı mı geliyor? O zaman evinizin veya iş yerinizin dekorasyonu için mutlaka incelemeniz gereken bir tercih: puzzlelar.
Kendilerini yap-boz olarak da Türkçe’de kullanıyoruz ancak yaygın olarak puzzle kelimesinin dilimize yerleşmesi sebebi ile biz de puzzle olarak isimlendirmeyi tercih ettik.
İlk başta da söylediğimiz gibi evimizde, iş yerimizde dekorasyonu çok güzel şekilde tamamlayan tablolar için puzzlelar da oldukça güzel alternatifler arasında. Ancak bahsettiğimiz de hazır yapılmış puzzle tablolar değil! Şıklığının öncesinde eğlencesini de yaşamanızı öneriyoruz.
Yapmanız gereken çok basit. Artık her yerde bulunabilen büyük puzzlelar arasından hem bütçenize hem de görsel olarak zevkinize tabi bir de tablo olarak kullanacağınız odanın dekorasyonuna uygun olan bir tanesini seçmek.
Kaç parçalık bir puzzle olacağı size ve yine odanızın durumuna kalmış. Her birinin üstünde de parçalar birleştiğindeki ölçüleri yazar, buna bakmalıyız. Benim tercihim 1000 parçalık puzzlelardan yana. Biraz daha büyük olsun derseniz 1500 veya 2000 parçalık puzzle seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Hatta biraz daha abartıp biraz da fantaziye kaçsa da aradığınızda 3000, 4000 ve hatta 8000 parçalık ürünler de yer alıyor ama yapılmaları oldukça zor olsa gerek. Neyse biz normal ürünlerimize bir bakalım. Ortalama olarak 1000 parçalık bir puzzle’ı düşünürsek eğer piyasada çok farklı markalar yer alıyor ancak açıkçası markaların çok da bir önemi yok bu noktada. Siz hem fiyatı uygun olan, hem de deseni güzel olan bir tanesini seçebilirsiniz. Aldığınız puzzle’ı birleştirirken biraz zaman harcamanız gerekse de bir yandan da oldukça zevk alacağınızdan eminiz.
Puzzle’ı birleştirdikten sonra duvarımızda bir tablo haline gelebilmesi için sadece birkaç işlem kaldı. Bunlardan birincisi parçaların birbirinden ayrılmasını önlemek için özel yapıştırıcısı ile yapıştırmak. Puzzle aldığınız yerlerde satılan özel puzzle yapıştırıcılarına ihtiyacınız olacak. Bu yapıştırıcıları, resmin ön tarafından üzerine güzel bir şekilde uygulamak gerekiyor. Renksiz olan bu yapıştırıcılar, parçaların aralarına da girerek ayrılmalarını önlüyor ve yapıştırıyor. Sonraki adım ise çerçeve haline getirmek. Birebir boyutta hazır çerçeve bulmanız zor olabilir, eğer bulamazsanız uygun bir yere puzzleınızı götürüp özel olarak çerçeve yaptırabilirsiniz.
Tüm bu işlemlerden sonra duvarınıza asabileceğiniz harika bir tablonuz olacak! Siz de bu şekilde hem puzzle yaparken eğlenebilir, hem de sonunda dekorasyonunuzu tamamlayacak tablolar elde edebilirsiniz.
cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments