Microsoft’un uzun zaman önce emekliye ayrılan işletim sistemi MS-DOS‘da bazı inanılmaz oyunlar mevcuttu. Fakat bu eski oyunlar, artık dolabınızın diplerinde bir yerde Windows 98 CD’nizle beraber kaderine terkedilmişbekliyorlar.

Belki de eski ve çizik CD’lerinizi yerlerinden çıkarmanın ve o en güzel oyunları tekrar oynamanınvakti artık geldi. Ancak Windows 7 işletim sistemini kullanıyorsanız, oyunları çalıştırabilmek için biraz yardıma ihtiyacınız var. 

Yazımızın devamındaki adımları takip edin ve o bir zamanlar severek oynadığınız DOSoyunlarınızın keyfini tekrar yaşayın!
MS-DOS Emülasyonu

Eski oyunlarınızı sorunlara meydan vermeden rahatça çalıştırabilmek için bir DOS emülatörü kullanmanız gerekiyor. Bu alanda birkaç program mevcut, ancak burada kullanımı kolay ve 
sorunsuz DOSBox’u ele alacağız.

DOSBox‘u buradan indirebilirsiniz. DOSBox’un sadece Windows değil, diğer birçok işletim sisteminde de başarılı bir şekilde çalıştığını belirtelim.

İndirdikten sonra Lisans’ı kabul edin ve yükleme dizinini seçin. Hazır olduğunuzda Install’a tıklayın ve ardından Close’a tıklayın.
DOSBox’u kullanma

DOSBox’u başlat menüsünden veya masaüstündenbaşlatın. DOSBox durum penceresi ve ana DOSBox penceresi olmak üzere iki pencere açılacaktır. Biz ana pencereyi kullanacağız.

Oyunu çalıştırmadan önce, bir klasörü sanal C: klasörünüz olarak bağlamanız gerekiyor. Bu sanal sürücü DOSBox tarafından yerel sabit disk olarak kullanılacaktır.

Bir klasörü bağlamak için:

mount c

C: sürücünüzde dosgames adlı bir klasör oluşturduğunuzu varsayarsak, bu komutu yazmanız gerekiyor:

mount c c:dosgames

Şimdi bağlamış olduğunuz klasöre, oynamak istediğiniz oyunları yerleştirebilirsiniz. Oyunlarınıza DOSBox’dan erişebilmek için, DOSBox’u her çalıştırdığınızda bağlama işlemini tekrar yapmanızgerekiyor.
DOSBox’u kullanırken bazı DOS komutlarını hatırlamanız ve bilgilerinizi tazelemeniz gerekebilir. Komut satırına yeni olan kullanıcılar burada biraz zorlanabilirler. 

Varsayılan DOSBox Z sürücüsünden C sürücüsüne geçmek için şunu yazın:

C:

ardından örneğin Doom klasörüne gitmek için şunu yazın:

cd doom


Bu komut sizi ‘doom’ klasörüne götürecektir.

DOSBox’daki komutlarla ilgili yardım almanız her zaman mümkün, bunun için help /all yazmanız yeterli.

Oyunlar

DOSBox’u kurdunuz ve kullanmayı da neredeyse öğrendiniz. Şimdi oluşturduğunuz sanal C: klasörüne bazı oyunlar yerleştirebiliriz.

Eski DOS oyunlarını elde etmenin birkaç yolu var. Bu yollardan biri oyunun orijinal CD veya disketini kullanmak. Bunu yapmak için bağladığınız konum içerisinde bir klasör oluşturun ve CD’nin (veya disketin) içeriğini bu klasöre kopyalayın.

cd komutunu kullanarak bu klasörün bulunduğu konuma gidin ve şu komutu çalıştırın.

run ‘uygulama adı’

‘uygulama adı’nı oyunun .exe dosyasının adıyla değiştirin. Artık eski oyununuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

Eğer CD’leriniz çizildiyse veya artık disket sürücüsü kullanmıyorsanız oyunları internetten de indirmeniz mümkün.
cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments