Android ile IOS ‘u karşılaştıran bazı sözde mobil uzmanı arkadaşlar, Android’in FLASH’ı desteklediğini söyleyip övünüyorlardı.

Oysa Flash’ın Web dünyasında jQuery gibi Javascript frameworklerinin gelişmesiyle bittiğinin sinyallerini veriyordu.
Nitekim Android 4.1′in duyurulmasının ardından Flash desteği sunmayacağı ile ilgili haberler gelmişti ama Adobe’nin bu konudaki kesin ve net açıklaması, tüm umutları suya düşürdü.Android 4.1 Jelly Bean tanıtıldı veyeni özelliklerinin yanında Flash desteği olmayacağı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Android kullanıcıları bu konudan oldukça şikayetçi olsalar da, hatırlarsanız Adobe’nin bu konudaki tavrı aslında çok netti.
Firma Jelly Bean işletim sisteminin Flash için sertifika almadığını ve almayacağını açıklayarak, mobil Flash’ın artık ortadan kaldırılacağını bir nevi açıklamış oldu.
Dünyanın ilk ve tek Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemli tableti Nexus 7′de yapılan testlerde de, Adobe’un artık tarayıcı üzerinden yükleme seçeneklerini sunmadığı ortaya çıktı.
Kısacası artık mobil cihazlarda Flash desteği göremeyeceğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. iOS’ta zaten olmayan eklenti, Android’den de elini ayağını çekmiş oldu.IOS’un kendi içinde flashı desteklemediğini biliyoruz,Android de elini ayağını çekince , mobil dünyada flash dönemi kapanmıştır .
cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments