Bilgisayarı kullandıkça fan sesi artabilir. Bu sizin suçunuz değil ancak temizlememek tamamen sizin suçunuz. Eğer bilgisayarınızın fanı çok ses yapıyorsa sizde belli bir sürede bilgisayarınıza bakım yapın. Mesela fanını çıkarıp compressor ile temizleyebilirsiniz. Eğer evinizde compressor yoksa ki çoğu evde bulunmaz. Saç kurutma makinesi yardımı ile tozlanmış fanlarınızı temizleyebilirsiniz. Peki sürekli dönen bu fanlar neden tozlanır?
Evet aslında insana saçma geliyor. Sürekli dönen fan hiç tozlanırmı. Ancak fanlar dışardaki havayı içeri çekmektedir ve bu yüzden dışarının tozlarınıda çekmektedir. Eğer içerdeki sıcak havayı dışarı verse belki bu kadar tozlanmayacaktı. Ama dışardaki havayı aldığı için havadaki tozun tamamı fanlarda bulunmaktadır. Aslında zor bir işlem değil eğer bilgisayarı kullanıyorsak ve eskimemesini istiyorsak mutlaka aylık bakımlarını yapmalıyız.
Laptop fanından çok fazla ses gelmesi:

Gün geçtikçe tozlanan fanlarımızın bakımsızlığından kaynaklanan bu problem yeri gelince can sıkıcı olabiliyor. Bu soruna genel bir ad verecek olursak düzenli olarak bilgisayar bakımının yapılmamasından kaynaklanıyor. Toz, pislik, kıl, tüy gibi maddelerin fana yapışması bu problemi ortaya çıkarıyor.


Fanlarımızın görevini kısaca size açıklamak gerekirse, işlemci, ekran kartı gibi çalıştıkça yüksek sıcaklıklara çıkan donanım kartlarındaki sıcaklığı, laptop ısı kanallarından dışarıya atılmasını sağlıyor. Küçük bir şey gibi görünse de önemi çok büyük. Aksi halde fan olmasaydı donanım kartları yanabilir, devamlı olarak laptopumuz yeniden başlayabilirdi.

Fan bakımından başka ısı dağıtım kanallarının da bakımına ihtiyaç var. Gün geçtikçe bu yerlere toz girmesi yolları tıkamasına sebebiyet veriyor. Hem sesli olarak çalışıyor hem ısı dışarı atılmaması yüzünden laptop kendisini yeniden başlatıyor.

Genel belirtilerinden bahsedecek olacaksak,
– Laptop fanı durmadan, devamlı dönüyor,
– Çok yüksek devirlerde durmadan fan dönüyor,
– Fanımızdan değişik, garip ve rahatsız edici sesler geliyor,
– Laptopumuzdaki klavyenin bir bölümü çok fazla ısınıyorsa.

– Laptopu açıp kullanmaya başladığımızdan 5 ile 10dk sonra sistem yeniden başlıyor kendisini kapatıyor ise,Laptop fanımızda bir sorun meydana gelmiş demektir. Bu tip sorunları kullanıcı kendiside yapabilir ama bazı tip notebooklarda fanlar anakart üzerinde olduğundan müdahale edilmesi sakıncalıdır.Bu tip bir sorunla karşı karşıyaysanız firmamız size en iyi hizmeti en uygun fiyata sunacaktır.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments