İnternet sitesi tasarlarken veya tasarladığınız internet sitesinin google, yahoo gibi arama motorlarında veya benzer diğer siteler ile kıyaslandığında sahip olduğu konum ve değerini gösteren webmaster araçlarından sık olarak kullanılanlar aşağıda açıklamalarıyla anlatılmıştır.
1.) Multiple Pagerank Checker – Çoklu Pagerank Kontrol Aracı
Bu araç sayesinde birden çok internet sitesinin aynı anda google pagerank değerlerini kontrol edebilir ve bilgisayarımızda saklatabiliriz. Aygıtın kullanımına gelecek olursak. Orta bölümde bulunan forma pagerank değerlerini kontrol etmek istediğimiz web sitelerini satır satır yazıyoruz. Bu işlemden sonra altta bulunan Check Pagerank yazan butona tıklayarak kontrol işlemini başlatıyoruz. Aynı anda 100 adet web sitesini 8 – 25 saniye arasında gösterebilme yeteneğine sahip. Ayrıca sağ tarafta bulunan seçenekler ile çıkan sonuçları veya kontrol ettiğimiz siteleri 4 gün süre ile tarayıcımızda kayıtlı olarak tutabiliyoruz. Bir sonraki kontrol işlemini yaparken bu uygulamalar bize büyük kolaylıklar sağlamaktadır.
2.) HTML Validator – HTML Kod Onaylatıcısı
Bu webmaster aracı ise tasarladığımız web sayfalarının HTML kurallarına uygun olarak tasarlanıp tasarlanmadığını kontrol etmektedir. Bilindiği üzere hatalı tasarlanan sayfalar tarayıcılar tarafından daha geç açılmakta ve arama motorlarına da dezavantaj sağlamaktadır. Sayfaları tasarlarken HTML kurallarına uygun olup olmadığını kontrol etmek için, gerekli sayfayı Address: kısmının yanındaki forma yazıp alt tarafta bulunan Check butonuna basmanız yeterli olacaktır. Bu işlem sonucunda sayfamızda hatalar var ise, nerede oldukları alt kısımda bize gösterilmektedir. Eğer sayfamız HTML kodlamaya uygun ise Valid yazarak bize gösterilmektedir.
3.) Outbound Links Checker – Çıkış Link Sayısı Ölçer
Bu aracın temel görevi bir sayfada kaç tane çıkış linki yani o sayfadan başka sayfa veya sitelere verilen link sayısını belirler. Bunun önemi nedir diye soracak olursanız. Link çıkış sayısı çok fazla olan sayfalardan link satın almak veya link takası yapmak mantıksız olacaktır. Sayfa içinde bulunan gizli linkleri de kontrol ederek size kaç tane çıkış olduğunu gösteren bu kullanışlı aygıtı çalıştırmak için yapmanız gereken, site adresini girip güvenlik kodunu yazdıktan sonra check butonuna basarak kısa bir beklemenin ardından sonucu görebilirsiniz.
4.) Google PageRank Prediction – Gelecek Pagerank Değeri Kontrolcüsü
Bu aygıtın görevi ise seçtiğiniz sitenin gelecek tahmini pagerank değerini gösteriyor olmasıdır. Google pagerank değerlerini genellikle 3 ayda bir güncellemektedir. Bu süre zarfında pagerank değerinizi kaç geleceğini merak ediyorsanız yapmanız gereken, kontrol etmek istediğiniz site adresini girerek check tuşuna basmanız olacaktır. Sonuç kısmında çıkan Predicted değeri sizin tahmini gelecek pagerank değerinizi göstermektedir.
5.) Page Strength – Sayfa Gücü Kontrolcüsü
Seomoz firması tarafından geliştirilen bu aygıt ile pagerank değeri gibi sayfanıza bir page strength yani sayfa gücü değeri atanmaktadır. Bu değer hesaplanırken birçok değişken ele alınmaktadır. Yapmanız gereken giriş kısmına site adresinizi grip Get Page Strength tuşuna basmanız olacaktır. Yaklaşık 30 saniye kadar bir beklemenin ardından sitenizin PS değerini görebilirsiniz. Burada unutulmaması gereken bu araç siteler için geliştirilmiştir yani sayfaların PS sini çok net olarak bulamamaktadır.
6.) Multi Datacenter Pagerank Checker – Çoklu Pagerank Kontrolcüsü
Bu aygıt ile ise google pagerank değerlerinizin, google’ın datacenterlarındaki şekillerinde görebilirsiniz. Yani google’ın datacenterlarında pagerank değerleriniz özellikle güncelleme sırasında farklı olabileceğinden, pagerank güncellemesi sırasında buradan takip etmeniz daha kolay ve avantajınıza olacaktır. Alttaki seçenekler ile hangi aralıktaki datacenterlardan kontrol etmek istiyorsanız o kısmı seçebilirsiniz.
7.) Anahtar Kelime Aracı
Bu aygıtla girdiğiniz kelimelerin aylık ve ortalama arama hacimleriyle, bu kelimeler benzer olan kelimeler ve onların arama hacimlerini bulabilirsiniz. Örnek olarak ayakkabı kelimesi girildiği zaman bu kelime ve bu kelime ile ilgili yapılan aramalar ve çıkan sonuçların arama hacimleri gösterilmektedir. SEO yani arama motoru optimizasyonu için çok önemli olan related keywords (ilgili kelimeler) tekniğini, google’ın bu aygıtını kullanarak bulabilirsiniz.
cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments