En son google nin favicon değiştirmesiyle gündemime gelmişti bu favicon olayı. Oysa ki o hep içimde olan ama yapamayacağımı düşündüğüm bir hayaldi. Artık bu hayalimin de gerçekleştiğini görmekten mutluluk duyuyorum.Sizlere favicon (Favori+icon) nasıl yapılır ve bloga/siteye nasıl eklenir onu anlatmaya çalışacağım.
Önce favicon nedir diye bakarsak; Favicon 16×16 piksel boyutlarında genelde sitenin ismiyle özdeşleşmiş olan ve adres satırında sitenin hemen yanında bulunan bir resim dosyasıdır. Bu dosya “.ico” uzantılı bir dosyadır. Tabi web 2 ile artık “.gif ve .png” uzantılı dosyalar da favicon olarak gösterilmektedirler.
Favicon nasıl oluşturulur ? Bu zor bir şey değil istediğiniz her tür resim programı ile (photoshop, paint) rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Hatta öyle bir yeteneğim yok ya da uğraşamam derseniz bir çok ücretsiz favicon bulabilirsiniz.
Gelelim asıl önemli yere. Bu favicon resmini nasıl blogumuza ekleriz nasıl gösterebiliriz. Bunun için 2 yöntem var.
1-) Kendi alanınızı kullanıyorsanız ; Favicon dosyasını “favicon.ico” şeklinde kayıt ederseniz ve aşağıdaki kodları alıp “header.php” dosyasında “<head> tagından hemen sonra eklersiniz …
<link rel=”shortcut icon” href=”/favicon.ico”>
2-)Kendi alanınız dışında iseniz (blogger,blogcu) bu defa dosyayı “favicon.gif, favicon.png” şeklinde kayıt edip vereceği link i aşağıdaki gibi yerleştirip kodları tekrar <head> tagından sonra eklerseniz istediğiniz yerine gelmiş olacaktır…
<link rel=”shortcut icon” href=”resmin_url_adresi”>
Artık kendi faviconunuza sahipsiniz, diğer blogların/sitelerin faviconuna bakıp üzülmeyeceksiniz…
- Sponsorlu -cloud-server

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.