Benim kuşağım için küçüklükten kalma güzel anılardan biridir atari tabancası. Dün kuzenimle muhabbet ederken nasıl çalıştığına dair fikir yürütmeye çalıştık ama pek başarılı olamadık doğal olarak :) Beni de bir merak salınca bunu araştırarak bloguma yazmaya karar verdim. Neyse asıl konuya gelelim…
Şuradaki yazıyı kendimce Türkçe ‘ye çevirdim ve gayet mantıklı bir açıklaması olduğunu anladım. Başlamadan önce şunu söylemeliyim; burada bilgisayar diye bahsettikleri şey, bildiğiniz atari :) İşte çeviri;
Birçok video oyunu ve arcade oyunları ek olarak çeşitli silahlar kullanır. Silahı ekrana doğrultup tetiği çekersiniz ve hedefi vurursanız patlar.
Bu etkiyi yaratabilmek için silahların namlularında bir fotodiyot bulunur. Bu fotodiyot ekrandan gelen ışığı algılayabilir. Silah ayrıca bir de tetik düğmesi içerir. Fotodiyotun çıkışı ve düğme oyunu kontrol eden bilgisayara bağlanır.
Aynı zamanda bilgisayar ekrandan da sinyaller alır. Eğer televizyonun nasıl çalıştığını biliyorsanız, dikey ve yatay yenileme sinyallerinin  görüntüyü ekrandan nasıl oluşturduğunuda biliyorsunuzdur. Ekran bilgisayara hedefin yatay ve dikey konumu hakkında bilgi verir ve böylece bilgisayar da hedefin ekranda nerde olduğunu bilir.
Bilgisayar, tetiğe basıldığında silahın hedefe doğrultup doğrultulmadığını anlamak için iki teknikten birini kullanır;
1 ) Ekranı boşaltır ve sadece hedefi beyaza boyar. Eğer fotodiyot bir yatay yenilemede aydınlıktan sonra karanlık olduğunu algılarsa, bilgisayar silahın hedefe doğrultulduğunu anlar ve puanınızı arttırır.
2 ) Ekranı boşaltır ve bütün ekranı beyaza boyar. Ekran beyaza boyandığında bütün ekranın izini sürmek daha uzun zaman alır. Bilgisayar, dikey ve yatay yenileme sinyalleriyle fotodiyottan gelen sinyalleri karşılaştırıken, fotodiyotun ekrandaki elektrik dalgasının ışığını ilk ne zaman algıladığını tespit eder. Yatay ve dikey yenileme sinyallerinin başlama anıyla fotodiyotun ışığı ilk algıladığı anın arasıdaki zamanı milisaniye cinsinden hesaplar. Bu sayı silahın ekranda nereye doğrultulduğunu bilgisayara söyler. Hesaplanan yer ile hedefin bulunduğu yer aynı yerse bilgisayar puanınızı arttırır.
Çevirdikten sonra pek manalı bir çeviri olmadığına karar verdim :) O yüzden benim anladığım kadarıyla size temel mantığını şöyle açıklayacağım;
Ekranı boşaltıyor, beyazla dolduruyor gibi cümleleri okuduğunuzda “Öyle birşey olmuyor?” demiş olabilirsiniz. Aslında öyle birşey oluyor ama insan gözünün yenileme frekansı (Hertz ya da kısası Hz) bunu algılamaya yetmiyor. Mesela televizyonunuz 50 Hz ise sizin gözünüz 20 Hz olduğu için o görüntüleri göremiyorsunuz. Ama tabi ki bilgisayar bunu algılıyor. Fotodiyotun renkleri algılayabilme özelliği dolayısıyla ekranda hedefin rengini algıladığında hedefi vurmuş sayılıyorsunuz.
Bu kadar basit
- Sponsorlu -cloud-server

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.