Merhaba Arkadaşlar,
Bu makalemizde WordPress kullanıcılarının ayrıntılı sayaç ihtiyacını karşılayan ” Statpress ” isimli eklentinin kurulum ve kullanımını göreceğiz. İnternet üzerinde bir çok site ücretsiz olarak sayaç hizmeti vermektedir. Ancak bu ücretsiz sayaçların ya içeriği reklamlı ya da sitenizin genellikle alt kısmına ekleyeceğiniz logosu reklamlı oluyor. Bu da bir çok site sahibinin ( bende dahil ) sevmediği bir görüntü oluşturuyor. WordPress ‘in sağladığı hizmetlerden olan Statpress , verileri içeriğine çekiyor ve yönetim paneline giriş yapıldığında kendi sekmesi üzerinden ayrıntılı sayaç istatistiklerimizi görmemizi sağlıyor.
Eklentinin kurulum işlemine geçmek gerekirse ilk olarak yazının altında verilen indirme yollarından dosyayı bilgisayarımıza indiriyoruz. İster bir ftp programı vasıtası ile sunucumuza bağlanıp ” wp-content / plugins ” klasörü içerisine ” .rar ” dan çıkarılmış hali ile , ister direk yönetim panelimiz içerisinden ” .rar ” lı hali ile ekliyoruz. Bu makalede daha zahmetsiz olan direk yönetim panelinden upload etme işlemini anlatarak devam edeceğim. Yönetim paneli içerisindeyken ” Plugins / Add New / Upload ” yoluna giderek açılan sayfada ” Dosya Seç ” butonuna tıklayarak eklentinin ” .rar ” lı halini ekliyoruz ve ekleme işlemi tamamlandıktan sonra ” Activate ” butonuna tıklıyoruz. İşte bütün kurulum işlemi de burada tamamlanmış oluyor.
Kullanımı ise en az kurulum işlemi kadar basittir. Eklentinin aktif edilmesi sorunsuz bir şekilde gerçekleştiyse sol bölümdeki menülerin en altına ” StatPress ” isimli bir buton eklenecektir. Bu butona tıklayarak açılan sayfada sade ayrıntılar ile hazırlanmış sayacımızı artık kullanabiliriz.
- Sponsorlu -cloud-server

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.