Uluslararası   bir  bilim insanları grubu, potansiyel  yaşam barındırabilecek  bir   gezegen  keşfetti!Dünyadan  çıplak gözle görülebilen yıldızlardan biri olan Tau Ceti’nin yörüngesinde dönen 5  gezegenden  birinin, yıldızın “ yaşama  izin veren” altın bölgesinde olduğu tespit edildi. Buna göre, gezegen  yaşam  şartlarının oluşması için ne çok soğuk, ne de çok sıcak bir bölgede bulunuyor ve gezegende, dünyadakine benzer bir  yaşam ortamının bulunması ihtimali çok yüksek görülüyor. 
 Ancak, dünyadaki gözlemevlerinden, gezegenin yüzey özelleklerini görmek mümkün değil ve gezegenin varlığı ve konumu da, bu yıldızdan gelen ışığın çok özel analizlerle incilenmesi sonucunda ortaya çıkıyor. Gezgen, yaşamın oluşması ihtimali olan altın bölgede yer alsa da Mars gibi çorak bir kaya parçası olması ihtimali de bulunuyor. 
 Fakat gezegenin, dünyadan 5 kat büyük olması da başka bir tartışma yaratıyor zira bu kadar dev bir gezegenin çekim gücü çok yüksek olduğu için çevredeki astroidleri sık sık çekerek büyük çarpışmalar yaşaması ve yüzeyinin bu çarpışmalar nedeniyle harap halde olması ihtimali de bulunuyor.

- Sponsorlu -cloud-server

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.