1. Monopoli

Monopoli, oldukça tatmin edici bir oyun – eğer kazanırsanız. Sayısız aile kavgasının kaynağı olan oyun 1904’te yaratıldı. Bu oyunda ilk anlaşmazlıklar daha zar bile atılmadan önce başlıyor çünkü genellikle birden fazla oyuncu aynı piyonu seçmek istiyor. Ondan sonrası da hapse girmemeye çalışarak, geçtiğiniz yerlerde 200 Sterlin kazanarak ve oyun panosundaki her köşeyi satın alarak geçiyor. En umarsız oyuncu genellikle kazanan oluyor.

Monopoli

2. Guess Who?

Guess Who? klasik, basit bir masa oyunu. Her oyuncu, önlerinde isimleri yazılmış 24 tane karton insandan oluşan bir tahtayla oyuna başlıyor. Oyuncular, 24 resimden oluşan diğer desteden bir kart seçiyor ve rakibin hangi kartı seçtiğini anlamaya çalışıyor. Nasıl mı? Şunun gibi sorular sorarak: “Bu kişinin şapkası var mı?” ya da “Gözlük takıyor mu?” Rakibinin kartındaki ismi tahmin eden ilk kişi kazanıyor.

Guess Who?

3. Tavla

Tavla, neredeyse insanlığın doğuşundan bu yana var olan bir oyun. Öğrenmesi kolay, ustalaşması zor olan bu oyun, derin ve bağımlılık yapıcı olmanın yanısıra ve dünyanın dört bir yanında oynanıyor. Sıra size geldiğinde her taşı ne kadar ilerletebileceğinizi attığınız zar belirliyor. Ama bu oyunda her ne kadar şans faktörü etkili olsa da uzun vadede tecrübeli bir oyuncu genellikle tecrübesiz olanı yeniyor. Özellikle işin ucunda bahis varsa.

Tavla

4. Risk

Bu, dünya yönetimi oyunu, ilk olarak 1957 yılında Fransa’da La Conquête du Monde (“Dünyanın Keşfi”) adıyla çıkmıştır. Oyunda altı veya daha az oyuncu Yeryüzünü ele geçirmek üzere yarışıyor. Oyun tahtası, ele geçirilmesi gereken kırk iki ayrı bölgeye bölünmüş bir politik dünya haritasından oluşuyor. Oyuncular zar atarak ve risk kartları çekerek ordularını ilerletiyor. Ta ki işini bilen bir general zafere ulaşana kadar.

Risk

5. Cluedo

Klasik gizem ve cinayet oyunu Cluedo, ilk olarak 1949’da İngiltere’de ortaya çıktı. Oyuncular bir malikânede (oyun tahtası bunu temsil ediyor) altı karakterden biri olarak hareket ediyorlar. Kartlar, Talihsiz Dr. Black’i kimin öldürdüğüne ve cinayet mekanı ve silahına dair ipuçları içeriyor. En sonunda birisi cevabı tahmin etmeye çalışıyor – örneğin albay Mustard kütüphanede demir boru ile. Bilip katili açığa çıkaran, oyunu kazanıyor.

Cluedo

6. Operation

Listemizdeki en oyunlardan biri olan Operation, pille çalışan ve oyuncuların koordinasyon ve hızlı el becerilerini deneyen bir oyun. Oyun, eskiden lunaparkların daimi öğesi olan elektrikli kablo oyununu temel alıyor. Hızlı bir el ve bir cımbızla her oyuncu hastanın içine ulaşmak ve ‘organlarından’ birini almak zorunda. Açık kısmın iki yanından birine dokunurlarsa oyun uyarı sesi çıkarıyor ve oyuncu sırasını kaybediyor.

Operation

7. Satranç

Satranç dünyanın en popüler oyunlarından biri ve bunun haklı bir nedeni var. Oyun derin bir şekilde insanı içine çekiyor ve oldukça karmaşık. Kazanmak için de konsantrasyon ve öngörü gerekiyor. Her oyuncu 16 taş ile oyuna başlıyor. Amaç rakibin kralına şah mat yapmak. Oyunlar dört dakika, dört saat ya da daha uzun sürebiliyor. Deep Blue adlı bir bilgisayar programı, Dünya Satranç Şampiyonunu ilk kez 1997’de yenerek makinelerin de bu oyunda ustalaşabildiğini kanıtladı.

Satranç

8. Trivial Pursuit

Trivial Pursuit en önemli genel kültür oyunlarından birisidir. 1979 yılında iki Kanadalı tarafından icat edildi ve dünya çapında 88 milyon kopya sattı. Soru kartları ‘bilim ve doğa’ ya da ‘tarih’ gibi birkaç farklı temaya ayrılır. Soruyu doğru bilen bir adet üçgen parça kazanıyor; altı tane toplayın ve oyunu kazanmak için üçgeninizi oyun tahtasının ortasına doğru getirin. Eğer oyunun seviyesi zor gelirse başlangıç versiyonunu deneyebilirsiniz!

Trivial Pursuit

9. Fare Kapanı

Önce birlikte fare kapanını kuruyorsunuz, sonra birbirinize komplo kuruyorsunuz. Fare kapanının temel amacı bu. Her oyuncu fare şeklinde bir sayacı tahtada hareket ettiriyor ve oyunun plastik fare kapanını oluşturmak için gerekli parçaları birleştiriyor. Ayrıca peynir parçaları topluyor. Kapan hazır olunca oyuncular birbirlerinin farelerini kapanı kırarak yakalamaya başlayabiliyor. Faresinin üstüne kafesin düşmesine engel olan kişi oyunu kazanıyor.

Fare Kapanı

10. Scrabble

Bugünlerde Scrabble geleneksel formunda olduğu kadar akıllı telefonlarda da oynanıyor. Ama ne şekilde oynarsak oynayalım, sonunda her zaman elimizde kötü harfler kalıyor. Ya da en azından bize öyle geliyor. Oynarken yanınızda bir sözlük bulundurmakta fayda var çünkü her zaman kelime ‘icat etme’ girişiminde bulunanlar oluyor. Bu kelime bazen X ile başlayıp hiç sesli harf içermeyebiliyor ve güzelce üç-kelimelik bir köşeyi kaplayıveriyor. Bu kelimenin “başka” bir sözlükte bulunabileceği iddialarını ise dikkate almamanızı öneririz!

Scrabble
- Sponsorlu -cloud-server

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.